Loeng “Rannarootslased Eesti põhjarannikul” räägib 20. septembril põnevast vähemusrahvast

Kolmapäeval, 20. septembril kell 17.30 toimub Tallinna Linnamuuseumis (Vene 17) rahvuskultuuride nädala raames loeng „Rannarootslased Eesti põhjarannikul“. Loengul osalemiseks on vajalik eelregistreerimine juuresolevalt lingilt. Loengule pääseb muuseumi sooduspiletiga 3 eurot.

Rannarootslased on Eesti üks põnevamaid vähemusrahvaid, kes Teise maailmasõja ajal meie ajaloolisest mälust kõrvale tõrjuti. Kui Lääne-Eestis on seos rannarootslastega tänapäeval saanud osaks kohalikust identiteedist, siis Põhja-Eesti rootsikeelne kogukond on siiani veidike “ära unustatud”. Ometigi oli neil Tallinnas oma kirik (mis tegutseb siiamaani!), Naissaarel oli rootsikeelne kool, mida pidasid ülal kohalikud aktivistid, ja rootslaste jälgi võib leida pea igalt poolt rannaküladest. Kes need Põhja-Eesti rannarootslased olid, kust nad tulid ja mis neist sai – seda antud loengus teada saamegi.

Eesti põhjaranniku rannarootslastest räägib Viimsi Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen, kelle uurimisteemadeks on Põhja-Eesti väikesaared, salapiiritusevedu ja ajaloolised puupaadid ning nende ehitus. Esineja on raamatute “Kourdumehed, pitskleidid ja meremiinid – mitmepalgeline Naissaar”, “Stopp! Piiritsoon!” ning “Prangli, ajaoaas Soome lahes” üks koostajatest ning kaasautor ning osalenud Viimsi Rannarahva Muuseumis tunnustatud näituste koostamisel.

Ernst Hermann Schlichting "Rannarootslased"

Ernst Hermann Schlichting “Rannarootslased”. TLM _ 22864:2 G 1854

Lisainfo: haridus@linnamuuseum.ee, 615 5184