11.–14. aprillini toimub Tallinna Linnamuuseumi teabenädal Tallinna giididele

11.-14. aprillini toimub Tallinna Linnamuuseumi teabenädal Tallinna giididele. Teabepäevad toimuvad nii eesti kui vene keeles Tallinna linnamuuseumi kuues filiaalis ja juhendajaiks on Tallinna Linnamuuseumi ajaloolased, haridusdisainerid ja kuraatorid.

Giidid saavad registreerida nii huvi pakkuvate filiaalide teabepäevadele eraldi kui ka kõikidesse filiaalidesse korraga. Teabepäeval tehakse neile tutvustavad tuurid vastavas majas avatud näitustel, esitada saab küsimusi muuseumi ekspositsiooni ja tegevuste kohta.
Venekeelsed tuurid toimuvad 11. ja 12. aprillil, eestikeelsed 13. ja 14. aprillil.

EESTI KEELES

Kolmapäev, 13. aprill
Kell 11.00
12.00 Peeter I maja

Ekskursioonil tutvume Peeter I majaga Tallinna vanima muuseumiga, mis avati 1806. aastal. Sellest majast sai Kadrioru lossi- ja pargiansambli nurgakivi.
Endine rootsiaegne suvemõis oli aastatel 1714–1723 vene keisri Peeter I peamine residents Tallinnas. Muuseumis on ainulaadsed esemed, mis ümbritsesid vene keisrit siinviibimisel igapäevaelus.


Kolmapäev, 13. aprill
13.00
14.30 Kiek in de Kök Kindlustustemuuseum

Ekskursioon “Neitsitorn Tallinna enim muutunud torn”
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis tutvustame tornis avatud näitusi “Neitsitorn kui kunstitempel”, “Neitsitorn kui kodu ja “Neitsitorn kui kohvik”.
Ajaloolane Tõnu Pedaru  tutvustab Neitsitorni kaitse ajalugu, samuti unikaalset ajastut Tallinna ajaloos, kui sekundaarseks muutunud keskaegsed kindlustused ja tornid muudeti tsiviilkasutusena kortermajadeks ja kodudeks. Muuhulgas on ilmunud välja uut ja huvitavat teavet tornis elanud ja töötanud kunstnike kohta. Ekskursiooni lõpetame taastatud originaalmööbliga 1980. aastate kultuskohviku ruumes.


Kolmapäev, 13. aprill
15.00
17.00 Kalamaja muuseum

Lähemalt tutvustatakse muuseumi püsinäitust „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“. Väljapanek kõneleb piirkonna elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu: Kalamaja mees, Kalamaja naine, Kalamaja laps, Kalamaja esivanem, Kalamaja elukunstnik ja Kalamaja loom. Need tegelased on koondkujud eri aegadest ja ajastutest, jutustades lugusid keskajast tänaseni. Läbi muuseumi kulgedes avanevad ühes kohalike inimestega ka siinsete majade lood.
Lisaks teeme ülevaate ka muuseumi ajutisest näitusest „Kalarand – igaühe-mereääre kolmas tulemine“, mis on tagasivaade Kalaranna piirkonna arendusprotsessile ja sellest saadud õppetundidele.
Mida õppis kohalik omavalitsus avaliku huvi kaitsmisel? Mida järeldas protsessist maaomanik? Millise kogemuse võrra on rikkamad aktiivsed tallinlased?

 

Neljapäev, 14. aprill
10.30
13.00 Tallinna linnaelumuuseum

Näitus „SoomEST vabaduse viise otsimas. 1960–1991”, tutvustab kuraator Tõnu Pedaru.
Näitus sellest, kuidas tallinlased ja põhjaeestlased jälgisid nõukogude ajal Soome televisiooni ja raadiot, mis kujutasid siin akent “raudsesse eesriidesse”. Näitus on sündinud koostöös Helsingi Linnamuuseumi ja Soome instituudiga. Kuraatorid: Anneli Jalava, Tõnu Pedaru.
Näitus „Kõlvatu Tallinn“, tutvustab projektijuht Made Isak.
Näitus räägib tallinlaste ihadest ja nendega kaasnenud tabudest läbi aja. Linlaste seksuaalkäitumist ja prostitutsiooni Tallinnas vaadeldakse 15. sajandist II maailmasõjani. Näitusega kaasnevad kuraatorituurid ja sekskursioonid – vanalinnas kulgevad ekskursioonid seksuaalajaloo teemadel. Kuraator: Madli Vanamölder

 

Neljapäev, 14. aprill
14.00
16.00 Fotomuuseum

Katrina Tang esitleb dokumentaalset projekti “Kaduv võlu. Eesti maakoolide elu”, millega ta töötab juba aastast 2004 kuni tänaseni.
Saksamaal Hamburgis elava vene dokumentaalfotograafi Jekaterina Solovjova näitus “Tiir ümber päikese. Kolodozero” jutustab raju loo Tallinnast pärit punk-preestrist Arkadist.
Paola Suhoneni näitus käsitleb ühiskondlikke teemasid, mis on seotud seksuaalsuse ja religioosse maailmapildi vastuoluga.
Lisaks saab osaleda töötoas, kus valmistatakse traditsioonilisel must-valge fotograafia meetodil fotogramme.

 

Neljapäev, 14. aprill
Kell 16.00–17.30 Tallinna vene muuseum

Ekskursioon tutvustab Tallinna vene muuseumi maja ajalugu ja näitusi. Muuseum asub Tallinna vanalinnas keskaegses hoones, mis on Eesti kultuuriloos tuntud kui Ants Laikmaa ateljee-kooli esimene asukoht 1903. aastal.
Tutvume lähemalt ka eksperimentaalnäitusega “Muuseumi laboratoorium. Eestivene lugu”,  tänu millele Tallinna vene muuseum valiti muuseumiroti laureaadiks kogukonna sõbra kategoorias.

 

VENE KEELES 

Esmaspäeval, 11. aprillil

10.00-11.00 Peeter I maja
11.00-12.20 Lõunapaus
12.30-14.30 Kalamaja muuseum

Teisipäeval, 12. aprillil

11.30–13.00 Kiek in de Köki kindlustustemuuseum
13.00–14.00 Lõunapaus
14.00–15.30 Tallinna linnaelumuuseum
16.00–17.00 Tallinna vene muuseum

 

Registreeri

eestikeelsetele teabepäevadele SIIN 

venekeelsetele teabepäevadele SIIN

 

Hinnainfo:
TLM ühispiletiga 20 €. Selles hinnas sisalduvad kõik ekskursioonid.

Võimalik on osta ka ühe maja tutvustuse pileteid. Sel juhul palume arvestada tasumisega sularahas, kuna tegevus toimub osalt väljaspool muuseumi ja kassade tavapärast lahtiolekuaega.

Eraldi ostes: (sularahas)
Peeter I maja 5 €
Kalamaja muuseum 5 €
Tallinna vene muuseum 4 €
Kiek in de Köki kindlustustemuuseum: 8 €
Fotomuuseum  5 €
Tallinna linnaelumuuseum 6 €

 

Info: Marta Valgma 58414485