Näitused Neitsitornis
„NEITSITORN KUI ARMAS KODU“ – KILLUKESI KADUNUD MAAILMAST
Näitusel on väljas baltisaksa päritolu Berend von Bocki ainulaadsed fotod tema pere argielust Neitsitorni kodus ja Tallinna linnavaadetest aastatest 1935-1939.
Neitsitorn ja sellega piirnev Taani kuninga aed on aegade jooksul läbi teinud suuri muutusi. Keskaegne kaitsetorn sai kannatada 16. sajandi sõdades ja kujundati 19. sajandi algul ümber elamuks, ümbritsevast alast sai viljapuude, marja- ning ilupõõsastega idülliline koduaed. Teiste seas on Neitsitorni kohal seisnud elamus elanud ja töötanud kunstnikud Kristjan ja Paul Raud ning arhitekt ja kunstnik Karl Burman. 1930. aastatel elas majas Berend Wilhelm Valentin von Bock (1893–1945) perekonnaga. Siin Toompea kaguküljel, iidse linnamüüri ja kõrgete puude varjus kulges kahe peretütre, Anneliese ja Kitty muretu lapsepõlv. Tallinnas ärijuhina töötanud pereisa kirglikuks harrastuseks oli fotograafia. Tema ainulaadsed pildid peegeldavad pere kodust elu, laste mänge ja askeldusi ning ajastu argiolustikku. Omaette väärtuseks on Tallinna Fotoklubi liikme von Bocki Tallinna vaated.
Idüllilisele elule saabus järsk lõpp, kui von Bockid lahkusid 1939. aastal baltisakslaste ümberasumise käigus Eestist. Õnneks on väheste sõjakeerises säilinud asjade seas ka Berend von Bocki fotokogu ja kaamerad. Tänu tema hobile on killuke sellest kadunud maailmast fotodel säilinud. Näitus Neitsitornu teise korruse galeriis mälestab Berend von Bocki, kelle surmast Venemaa vangilaagris 23. novembril 1945 möödus tänavu 70 aastat.
Näituse kuraatorid: Toomas Abiline,Tõnu Pedaru
Kujundaja: Anne Järvpõld
VAATEID KAITSEKÄIGULT
Suurtükitorni Kiek in de Kök ja Neitsitorni vahelisel kaitsekäigul on avatud ümbruskonna põnevaid paiku tutvustav stendinäitus.
Kaitsekäigult all-linnale pilku heites näeme enda ees Rüütli tänava ääres paiknevate hoonete katuseid ja sisehoove, trepist Neitsitorni poole tõustes aga maalilist Taani kuninga aeda. Näitus tutvustabki värvika ajalooga hooneid Rüütli tänaval ning Taani kuninga aia naabruses. Sissepääs Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2).