“Linn hämaruses” Tallinna Linnamuuseumi kunsti- ja fotokogust. Fotomuuseumis kuni 15.09

Fotomuuseumi näitus “Linn hämaruses – öövaateid Tallinna Linnamuuseumi kunsti- ja fotokogust”. Esindatud on üle viiekümne teose foto-, graafika- ja maalimeediumist. Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

Kuraatorid Risto Paju ja Tanel Verk tutvustavad näitust:
Linn võib öösel olla väga eripalgeline, see võib olla sume ja rahulik, aga ka agressiivne ja hirmu tekitav. Näitusel olevatel piltidel on ülekaalus ehk sumedus, nagu Maks Roosmaa aimatava koidikuga vaatel, kuid vaikse kõrvaltänava naabruses võib käia ka peotrall või koguneda hoopis revolutsionäärid, nagu neid on kujutatud Oskar Raunami akvarellil. Hans Soosaar on fotoreporteri pilguga jäädvustanud öiseid kohtumisi ja illuminatsioone. Öises linnas võib näha peeneid valgusreklaame nagu Ernö Kochi graafilisel lehel ja Ilmo Liive Moskva kohviku slaidisuurendusel, aga võib eksida ka räämas vanalinnatänavale, nagu Erich Pehapi linoolil. Meie unistustes võib olla varahommikune kohvilõhn, kuid tegelikkuses on tänavat pidi enne meid võib-olla hoopis sõitnud öö lõppu ja hommiku algust kuulutav prügiauto.
Nii võib igat linnaõhtut alustada Baudelaire’iga: Ja ongi käes võluv õhtu… kuid loo jätk võib olla väga erinev.

Näituse kuraatorid on Tallinna Linnamuuseumi kunstikogu hoidja Risto Paju ja vanemkoguhoidja Tanel Verk (foto- ja fotonegatiivide kogu, fotoesemed, fotograafia dokumentaalkogu), kunstnik Lilian Juhkam.

Theodor Gehlhaar Johannes Hau järgi Oleviste kiriku põlemine 15/16 juuni 1820 Akvatinta 1828-1850

 

 

 

 

 

 

 

 

Herkki-Erich Merila Tallinn Põleb II Värviline elektrograafia 1988