Näitus Kogu ja Lugu: “Epp ja Madis Eelmaa: koos itta ja läände“

Näitus on lõppenud 2021.

 

Linnamuuseumis on avatud näitus „Epp ja Madis Eelmaa: koos itta ja läände“. Teine näitus Linnamuuseumi sarjast „Kogu ja lugu“ tutvustab tallinlaste loodud kollektsiooni, millest on näitusele välja pandud mitmekülgne valik portselan- ja kristallesemeid ning eksootilisi kunstitöid.

Epp ja Madis Eelmaa kollektsioon sisaldab kaugetelt reisidelt kaasa toodut ja ka Euroopa päritolu esemeid ning peegeldab nii nende reiside ulatust kui ka kogujate ajaga süvenenud teadmisi. „Kogumine pole pelgalt ost ja omamine, vaid eelnev huvi ja järgnev uurimistöö, protsess tervikuna,“ tutvustavad Eelmaad oma kogu kujunemist. Epu kirg on portselan, Madisel klaas, ühiseks huviks on budistlik arhitektuur, skulptuurid ja käsitöö. Kõik see on mõjutanud paari valikuid ka oma kodukeskkonda kujundades.

„Uudishimu on viinud meid itta ja läände, suurlinnadesse ja „maailma lõppu“. Oleme kogenud erinevaid kultuure ja põnevaid kohtumisi, kogunud hobidega haakuvaid emotsioone ja teadmisi – see paelub, rõõmustab ja pakub positiivset pinget. Meie lemmikpiirkonnaks on Kagu-Aasia, riikidest Laos, Kambodža ja eriti Birma (Myanmar).

Esimesed pronksesemed, lakitööd ja tekstiilid soetasime eelkõige kodu sisustamise mõttega, aga tänaseks on idamaiseid skulptuure ja väikeplastikat kogunenud sadakond. Tõsisem vana portselani huvi tekkis koos oma kodu sisseseadmisega Tallinna vanalinnas. Saksa portaalidest jäi silma portselanist lõikelaudade mitmekesisus ja põnev ajalugu: taignatoodete alusest taldriku eelkäijaks, lihtsast tööpinnast rikka rahva edevaks seinakaunistuseks. Kogus on umbes 450 erinevat lõikelauda, näitusele mahtus neist kolmandik. Karahvinidki on hõivanud meie kodus oma kindla koha. Kokku on neid umbes kakssada, aga väärikaimaks on Madise vanaisale Mihkel Körtzile kuulunud veinikann, mille 1915. aasta 29. septembril kinkisid talle 50. sünnipäevaks hotelli Peterburg kaasaktsionärid.“

Näituse kujundus jagab ruumi tinglikult kaheks – „läänes“ on mitmekesine valik karahvine ja portselanist lõikelaudu, „ida“ pakub üllatusi alates väikesest elevandikujulisest oopiumitoosist kuni 250 kilogrammi kaaluva pronksist Budani. Kahe „maailma“ vahel on antiikne, meisterlike puulõigetega tiikpuust sirm Rāmājana stseenidega.

Tallinna Linnamuuseumi näitusesari „Kogu ja lugu“ tutvustab tallinlastele kuuluvaid huvitavaid kollektsioone, mis lisaks nähtavatele esemetele ja nende lugudele sisaldavad alati ka isiklikke mälestusi ja kogemusi, millele valikuid tehes toetutakse.

Näitus sarjas Kogu ja Lugu 2. „Epp ja Madis Eelmaa: koos itta ja läände“
Näitus Linnamuuseumis (Vene 17) 11.03.2020–03.01.2021

Kuraator Anne Ruussaar
Kujundaja Mari Kurismaa
Graafiline kujundus Mari Kaljuste
Fotod Madis Eelmaa
Tekstid Epp Eelmaa, Madis Eelmaa, Anne Ruussaar
Muusika Ravi Shankar

Sarja esimene näitus oli 2019. aastal Nikolai Langebrauni portselanist Priidu Nõmme erakogus. Loe lähemalt