Muuseumitunnid koolidele

Tunnid toimuvad E-R alates 10.00

Broneerimine:
laste@linnamuuseum.ee
tel 641 3491, 5309 9772

MÄNGULINE RINGKÄIK PÜSIEKSPOSITSIOONIS, lisaks erinevad töötoad
Mida peetakse vanimaks mänguasjaks maailmas, milline on aga lastemuuseumi vanim lelu? Saame teada, millega mängisid praeguste laste vanemad, vanavanemad, vanavanavanemad. Mõningaid näiteid saab suisa oma käega katsuda! Soovi korral keskendume kaisukaru ajaloole, tutvustame Teddy-karu legendi. Ringkäik on kohandatav erinevas vanuses lastegruppidele.

Tasu: 2 € v. 3 € (vastavalt valitud töötoale)
Kestus: 60 – 90 min
info pakutavate töötubade kohta rubriigis TÖÖTOAD

KENAD KOMBED
Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides peakatteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured. Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:

1) kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu. Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.

2)sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline ning vaatame näiteid muuseumikogust.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2 €
Kestus: 90 min

KUHU PEITA AARE?
Igal lapsel on tema jaoks olulisi erilise tähendusega esemeid – mõni väike mänguasi, klaaskuul, ehted, märgid või hoopis põnevad kivid. Mõni laps kogub midagi. Varandus vajab kaunist ja sobivat hoiukohta. Millised asjad on üldse kellegi jaoks väärtuslikud? Mis ja miks nad omaniku jaoks eriliseks teeb? Iga laps saab karbitooriku, millest kujundab joonistades ja erinevaid kaunistusi kleepides just oma varanduse jaoks sobiva aardelaeka, mille saab pärast koju kaasa. Otsides üles väiksed laekad muuseumis vestleme, sealt leitud sõnade üle. Milline neist võiks olla kõige väärtuslikum varandus – raha või hoopis tervis, tarkus, sõbrad. Juttu tuleb ka mereröövlitest ja kaunitest daamidest.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 3 €
Kestus: 90 min

LIIKUVAD JA TRIKIGA MÄNGUASJAD
Väidetavalt on üheks maailma vanimaks mänguasjaks vurr, meie kogu ehteks võib pidada aga nahkpalli, mis pärit keskajast. Milliseid liikuvaid, üleskeeratavaid ja trikiga mänguasju võib leida muuseumi püsiekspositsioonis? Otsimismängu käigus joonistame üles veel liikuvaid ja trikiga mänguasju: tantsiva koera, keerleva Pöial-Liisi, Jonnipunni jne. Mõnd näidet saab suisa oma käega katsuda. Tunni teises pooles meisterdame kas hampelmanni või paberist liikuvaid pilte.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 3 €
Kestus: 60 min (liikuvad pildid) 90 min (hampelmannid)

MILLEKS MASK?
Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse elada kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näokatteid ning arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meelelahutuslikel ning väga praktilistel eesmärkidel. Meeleolude äraarvamismäng – millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest materjalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus meisterdame maski vastavalt soovile: kas looma-, linnu-, kadri- või mardimaski.

Vanus: 7 – 13 aastat / Tasu: 3 €
Kestus: kuni 90 min

MÄNGUD LAUA ALL JA LAUA PEAL!
15. saj pallist 20. sajandi kirbumänguni.
Mida armastasid inimesed mängida keskajal, mida paarkümmend aastat tagasi? Millised neist mängudest on populaarsed ka tänapäeval? Lapsed räägivad oma lemmikmängudest. Otsime üles lauamängud muuseumi püsiekspositsioonis. Tunni praktilises osas mõtleme välja ning valmistame ühe täringumängu koos nuppudega kasutades pappi ja erinevaid pabereid, soovi korral võib lisada luugikesi ning ruumilisi elemente. Iga laps saab kaasa täringu.

Vanus: 7 – 15 aastat / Tasu: 3 €
Kestus: kuni 90 min

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS! PABERIST RAHVUSLIKUD NUKUD
Eestipärane ja rahvuslik on taas moes. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armastavad oma loomingusse lisada midagi rahvuslikku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammutavad inspiratsiooni? Läbi otsimismängu püsiekspositsioonis jõuame rahvusliku moenuku teemani ja sealt edasi pabernukkudeni. Vaatame pabernukke muuseumikogust, rahvuslikke moode vanadest naisteajakirjadest.  Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vahetatavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest mustritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariietega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada.
Tund sobib täiendama tehnoloogiatundi.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2 €
Kestus: kuni 90 min

KUIDAS EMA JA ISA LAPSED OLID
Rändame ajas tagasi 1970-80.ndatesse aastatesse. Millised mänguasjad olid lastel siis, kuidas said nad hakkama ilma mobiiltelefoni ja arvutita? Millised tähtpäevad olid keelatud ja millised unustusehõlma vajunud? Kes olid pioneerid ja oktoobrilapsed? Milline oli koolivorm ja vabaaja riietus? Millest lapsed unistasid? Mis oli sarnane ja mis erinev? Proovime koos neile küsimustele vastused leida. „Salvo“ klotsidest majaehitamise võistlus rühmades. Väike tunnikontroll räägitu kinnistamiseks. Tunni lõpetab loovtöö – kasutades nõukogudeaegsete populaarsete Mikihiire, Pluto, Nu Pogodi -piltide joonistamiseks vanu kopeerpabereid kujundame vanade salmikute eeskujul sõbrale salmikulehe -luuletame ja joonistame.

Vanus: 7 – 12 aastat / Tasu: 2 €
Kestus: 90 min

UUS!
Muuseumitund näitusel „Muinasjutu-vanaema jutulõngakera“

JUTULÕNGAKERA
Lähme külla muinasjutuvanaemale ja uudistame, milliseid muinasjutte tema toast leida võib. Joome muinasjutu-vanaemade teed ja kuulame eesti rahvajuttu ussikuningast. Saame teada, kust muinasjutud pärit on ja miks nad inimestele meeldivad. Mis vahe on muinasjutul ja legendil. Mis on sarnast erinevate rahvaste muinasjuttudes, millised on muinasjutule iseloomulikud tunnused. Uurime gloobuselt, millistelt maadelt on pärit tuntumad muinaslood. Töö gruppides: muistendi v. muinasjutu väljamõtlemine, teistele ette kandmine. Tunni lõpus meisterdame tekstiilist magnetiga lamenukke.

Vanus: 7 – 13 aastat / Tasu: 3 €
Kestus: 90 min

HOOAJALISED MUUSEUMITUNNID:

MARDIPÄEV v. KADRIPÄEV – november
Mis loom on mardisant v. kadrisant, kuidas ta välja näeb ja kuidas käitub.
Tunni juurde kuulub maski või kõristi meisterdamine.
Kestus: 60 min / Tasu: 3 €

JÕULUMUINASJUTU-TUND – detsember
Kestus: 90 min / Tasu: 3 €

MUINASJUTULINE SÕBRAKUU-ERI – sõpruse-teemaline muuseumitund – jaanuar, veebruar
Kestus: 60 min / Tasu: 3 €

TEATRIKUU-ERI – näituse “Muinasjutu-vanaema jutulõngakera” tutvustus koos teatrinukkude töötoaga – märts
Kestus: kuni 90 min / Tasu: 3 €

NALJAJUTTUDE ERIPROGRAMM koos vahva meisterdusega –  märts, aprill
Kestus: 60 min / Tasu: 2 €