Muuseumitunnid koolidele

Tunnid toimuvad E-R alates 10.00

Broneerimine:
laste@linnamuuseum.ee
tel +3726413491 v. +37253099772

MÄNGULINE RINGKÄIK PÜSIEKSPOSITSIOONIS + erinevad töötoad

Mida peetakse vanimaks mänguasjaks maailmas, milline on aga lastemuuseumi vanim lelu? Saame teada, millega mängisid praeguste laste vanemad, vanavanemad, vanavanavanemad. Mõningaid näiteid saab suisa oma käega katsuda! Soovi korral keskendume kaisukaru ajaloole, tutvustame Teddy-karu legendi. Ringkäik on kohandatav erinevas vanuses lastegruppidele.
Hind: 2 € v. 3 € (vastavalt valitud töötoale)
Kestus: 60 – 90 min
info pakutavate töötubade kohta rubriigis TÖÖTOAD


KIIRRÄNNAK LÄBI SAJA AASTA 

Pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Saame teada,  milline on 100 aastat laste pilgu läbi -mänguasjad, mängud, koolielu. Kuidas mõjutas lapsi riigikorra vahetumine ja muutunud ajad ja kombed. Võistkonnad lahendavad erinevaid ülesandeid. Tunni lõpus saavad kõik valmistada oma Eesti- teemalise lauamängu.
Vanus: 8 – 12 aastat / Hind: 3 €
Kestus: kuni 90 min

   

KENAD KOMBED

Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides peakatteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured.
Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:
1) kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu.
Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.
2) sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline, vaatame näiteid muuseumikogust.
Vanus: 7 – 12 aastat / Hind: 2 €
Kestus: 90 min

  


JUTULÕNGAKERA – muuseumitund näitusel „Muinasjutu-vanaema jutulõngakera“

Lähme külla muinasjutu-vanaemale ja uudistame, milliseid muinasjutte tema toast leida võib. Joome muinasjutu-vanaemade teed ja kuulame eesti rahvajuttu ussikuningast. Saame teada, kust muinasjutud pärit on ja miks nad inimestele meeldivad. Mis vahe on muinasjutul ja muistendil, kes on Vanemuine, kes Juta. Mis on sarnast erinevate rahvaste muinasjuttudes. Uurime gloobuselt, millistelt maadelt on pärit tuntumad muinaslood. Mängides pannkoogimängu jutustame kõik koos ka ise ühe imeloo, mille võib soovi korral õpetaja v. muuseumi telefoniga lindistada ja hiljem koolis kirja panna. Tunni lõpus meisterdame ussikuninga, papist-tekstiilist magnetiga pisikesi nukke teemal muinasjutu-tegelane-fantaasiaolend v. Punamütsikese korvi ja mängutoite sinna sisse teemal, mida viiksid oma vanaemale. Teema palume eelnevalt kokku leppida.
Vanus: 7 – 13 aastat / Hind: 3 €
Kestus: 90 min

  

Jutu-pannkoogimäng
Foto: J. Künnap

KUHU PEITA AARE?

Igal lapsel on tema jaoks olulisi erilise tähendusega esemeid – mõni väike mänguasi, klaaskuul, ehted, märgid või hoopis põnevad kivid. Mõni laps kogub midagi. Varandus vajab kaunist ja sobivat hoiukohta. Millised asjad on üldse kellegi jaoks väärtuslikud? Mis ja miks nad omaniku jaoks eriliseks teeb? Iga laps saab karbitooriku, millest kujundab joonistades ja erinevaid kaunistusi kleepides just oma varanduse jaoks sobiva aardelaeka, mille saab pärast koju kaasa. Otsides üles väiksed laekad muuseumis vestleme, sealt leitud sõnade üle. Milline neist võiks olla kõige väärtuslikum varandus – raha või hoopis tervis, tarkus, sõbrad. Juttu tuleb ka mereröövlitest ja kaunitest daamidest.
Vanus: 7 – 12 aastat / Hind: 3 €
Kestus: 90 min

  

LIIKUVAD JA TRIKIGA MÄNGUASJAD

Väidetavalt on üheks maailma vanimaks mänguasjaks vurr, meie kogu ehteks võib pidada aga nahkpalli, mis pärit keskajast. Milliseid liikuvaid, üleskeeratavaid ja trikiga mänguasju võib leida muuseumi püsiekspositsioonis? Otsimismängu käigus joonistame üles veel liikuvaid ja trikiga mänguasju: tantsiva koera, keerleva Pöial-Liisi, Jonnipunni jne. Mõnd näidet saab suisa oma käega katsuda. Tunni teises pooles meisterdame kas hampelmanni või paberist liikuvaid pilte.
Vanus: 7 – 12 aastat / Hind: 3 €
Kestus: 60 min (liikuvad pildid) 90 min (hampelmannid)

       

MILLEKS MASK?

Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse elada kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näokatteid, arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meelelahutuslikel aga ka praktilistel eesmärkidel. Meeleolude äraarvamismäng – millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest materjalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus meisterdame maski vastavalt soovile: looma-, linnu-, kadri-, mardimaski või hoopis uhke ja sädeleva  veneetsia-stiilis karnevalimaski
Vanus: 7 – 13 aastat / Hind: 3 €
Kestus: kuni 90 min

     

MÄNGUD LAUA ALL JA LAUA PEAL!

15. saj pallist 20. sajandi kirbumänguni.
Mida armastasid inimesed mängida keskajal, mida paarkümmend aastat tagasi? Millised neist mängudest on populaarsed ka tänapäeval? Lapsed räägivad oma lemmikmängudest. Otsime üles lauamängud muuseumi püsiekspositsioonis. Tunni praktilises osas mõtleme välja ning valmistame ühe täringumängu koos nuppudega kasutades pappi ja erinevaid pabereid, soovi korral võib lisada luugikesi ning ruumilisi elemente. Iga laps saab kaasa täringu.
Vanus: 7 – 15 aastat / Hind: 3 €
Kestus: kuni 90 min

   

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS!

Eestipärane ja rahvuslik on taas moes. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armastavad oma loomingusse lisada midagi rahvuslikku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammutavad inspiratsiooni? Läbi otsimismängu püsiekspositsioonis jõuame rahvusliku moenuku teemani ja sealt edasi pabernukkudeni. Vaatame pabernukke muuseumikogust, rahvuslikke moode vanadest naisteajakirjadest.  Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vahetatavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest mustritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariietega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada. Lapsed tutvuvad  rahvakunstiga ja kasutavad  rahvuslikke elemente oma loomingus. Õpivad  märkama rahvuslikke kujunduselemente tänapäevastel esemetel.
Tund sobib täiendama näiteks tehnoloogiatundi.
Vanus: 7 – 12 aastat / Hind: 2 €
Kestus: kuni 90 min

  

KUIDAS EMA JA ISA LAPSED OLID

Rändame ajas tagasi 1970-80 aastatesse. Millised mänguasjad olid lastel siis, kuidas said nad hakkama ilma mobiiltelefoni ja arvutita. Millised tähtpäevad olid keelatud ja millised unustusehõlma vajunud. Kes olid pioneerid ja oktoobrilapsed? Milline oli koolivorm ja vabaaja riietus. Millest lapsed unistasid. Mis oli sarnane ja mis erinev? Proovime koos neile küsimustele vastused leida. Väike tunnikontroll meeskondades räägitu kinnistamiseks, kus muuhulgas tuleb mõistatada ravimtaimi.
Tunni lõpetab loovtöö – kujundame vanade salmikute eeskujul sõbrale salmikulehe -luuletame ja joonistame kasutades kopeerpaberit ja kunagiste lastelemmikute – Disney-kangelaste pilte.
Vanus: 7 – 12 aastat / Hind: 2 €
Kestus: 90 min

     

 

HOOAJALISED MUUSEUMITUNNID:

MUINASJUTULINE SÕBRAKUU-ERI (veebruar)

Sõpruse-teemaline muuseumitund.
Kestus: 60 min / Hind: 3 €

TEATRIKUU-ERI (märts)

Näituse “Muinasjutu-vanaema jutulõngakera” tutvustus koos teatrinukkude töötoaga – märts
Kestus: kuni 90 min / Hind: 3 €
   

NALJAJUTTUDE ERIPROGRAMM (märts-aprill)

Naljajutud koos vahva meisterdusega.
Kestus: 60 min / Hind: 2 €

MARDIPÄEV v. KADRIPÄEV (november)

Mis loom on mardisant v. kadrisant, kuidas ta välja näeb ja kuidas käitub.
Tunni juurde kuulub maski või kõristi meisterdamine.
Kestus: 60 min / Hind: 3 €

JÕULUMUINASJUTU-TUND ( detsember)

Kestus: 90 min / Tasu: 3 €

JÕULUD 80 AASTAT TAGASI (detsember)

Kuidas tähistati jõule Eesti Vabariigi algusaegadel? Millised olid laste lemmikjõulukingid? Kas jõuluvanale sai helistada? Milliseid kaarte saadeti üksteisele pühadeks? Kuulame ühe jõulujutu tolleaegsest ajakirjast „Lasteleht„ ning meisterdame jõulukaarte koloreerides vanu fotosid vanade postkaartide eeskujul. Soovi korral saab proovida ka sule ja tindiga kirjutamist. Tunni lõpus maiustame “vanaaegsete” maiustustega.
Vanus: 8 – 12 aastat / Hind 3 €
Kestus: ca 60 min