Muuseumitunnid lasteaedadele

Tunnid toimuvad E-R alates kl 10.00 -st

Broneerimine:
laste@linnamuuseum.ee
tel. 641 3491 v. 5309 9772
E – T tasumine vaid sularahas

 

UUED MUUSEUMITUNNID:

 TRIKIGA MÄNGUASJAD

 

Väidetavalt on üheks maailma vanimaks mänguasjaks vurr, meie kogu ehteks võib pidada aga nahkpalli, mis pärit keskajast. Milliseid liikuvaid, üleskeeratavaid ja trikiga mänguasju võib leida muuseumi püsiekspositsioonis? Mõnd näidet saab suisa oma käega katsuda. Vurride keerutamise võistlus. Tunni teises pooles meisterdame papist kiikhobuseid või hampelmanne.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Hind: 3 € 
Kestus: 75 min


MUINASJUTUMOOS

Muuseumitund näitusel „Muinasjutu-vanaema jutulõngakera“
Lähme külla muinasjutu-vanaemale ja uudistame, milliseid muinasjutte tema toast leida võib. Joome muinasjutu-vanaemade teed ja kuulame eesti rahvajuttu ussikuningast. Saame teada, kust muinasjutud pärit on ja miks nad inimestele meeldivad. Mängides pannkoogimängu ja pistes käe muinasjutumoosi purki jutustame kõik koos ka ise ühe imeloo. Istumisest kangeks jäänud konte sirutame võlu-võimlemisega. Tunni lõpus meisterdame endale uhke ussikuninga või Punamütsikese korvi.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Tasu: 3 €
Kestus: 90 min

       

MÄNGUMEISTRID

Kes mängisid vanal ajal lauamänge ja millistest materjalidest neid tehti? Mis ajast on pärit male ja kabe, täringumängud, puzzled? Moodustame võistkonnad ja mängime muuseumi mänguasja-piltidega lauamängu. Otsime üles muuseumis asuvad lauamängud, uudistame näitust “100 aasta mängud”.  Iga laps valmistab oma lauamängu, kaunistab mängunupud, täringu saab koju kaasa. Eeldab trükitähtede vähest lugemisoskust.
Vanus: alates 5. eluaastast / Hind: 3 €
Kestus: kuni 90 min

MÄNGULINE RINGKÄIK PÜSIEKSPOSITSIOONIS
+ erinevad töötoad

Mida peetakse vanimaks mänguasjaks maailmas, milline on aga lastemuuseumi vanim lelu? Saame teada, millega mängisid praeguste laste vanemad, vanavanemad, vanavanavanemad. Mõningaid näiteid saab suisa oma käega katsuda!
Ringkäik on kohandatav erinevas vanuses lastegruppidele.

Vanus: alates 4.-st eluaastast
Tasu: 2 € v. 3 € (vastavalt valitud töötoale)
Kestus: 60 – 90 min

info pakutavate töötubade kohta kodulehel:
www.linnamuuseum.ee/lastemuuseum

KENAD KOMBED

Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides peakatteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured. Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:

1)kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu. Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.

2)sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline ning vaatame näiteid muuseumikogust.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Hind: 2 €
Kestus: 90 min

      

KUHU PEITA AARE?

Igal lapsel on tema jaoks olulisi erilise tähendusega esemeid – mõni väike mänguasi, klaaskuul, ehted, märgid või hoopis põnevad kivid. Mõni laps kogub midagi. Varandus vajab kaunist ja sobivat hoiukohta. Millised asjad on üldse kellegi jaoks väärtuslikud? Mis ja miks nad omaniku jaoks eriliseks teeb? Iga laps saab karbitooriku, millest kujundab joonistades ja erinevaid kaunistusi kleepides just oma varanduse jaoks sobiva aardelaeka. Otsides üles väiksed laekad muuseumis vestleme, sealt leitu üle. Milline neist võiks olla kõige väärtuslikum varandus – raha või hoopis tervis, tarkus, sõbrad. Juttu tuleb ka mereröövlitest ja kaunitest daamidest.
Vanus: lasteaia vanem rühm / Hind: 3 €
Kestus: 90 min

  

LÕBUSAD MASKID

Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse elada kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näokatteid ning arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meelelahutuslikel ning väga praktilistel eesmärkidel. Meeleolude äraarvamismäng – millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest materjalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus valmistame maski vastavalt soovile:  looma-, linnu-, kadri-, mardi- või hoopis uhke veneetsia-stiilis karnevalimaski.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 3 €
Kestus: Kuni 90 min

ARMAS SÕBER KAISUKARU

Millised nägid välja mängukarud vanasti? Kui pikk on kaisukaru ajalugu ja kuidas kõlab Teddy karu legend. Otsime üles väärikamad karud muuseumi püsiekspositsioonis, uurime, mis nende nimed on. Iga laps leiab muuseumikarude hulgast endale ühe ajutise kaisusõbra, kellele samuti mõtleb nime. Saame tuttavaks maailma kuulsamate mängukarudega (Winnie Pooh, Paddington, Uppo Nalle), vaatame karu-raamatuid. Õpime ära ühe karu-liisusalmi ja kuna karud on teada-tuntud maiasmokad, siis teeme ka ise suu magusaks.
Tunni lõpus meisterdame pulganuku v. liikuvate käppadega karukujulise järjehoidja.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 2 €
Kestus: 60 min

RAAMATUGA SÕBRAKS

Mis teeb ühe raamatu eriliseks? Milliseid raamatuid tehti lastele vanasti. Tutvume näidetega sõjaeelse Eesti vabariigi ajast ja laste ema-isa lapsepõlvest. Otsime üles end püsiekspositsiooni ära peitnud tuntud muinasjututegelased, kel igaühel on kaasas üks täht. Tähed õiges järjekorras kokku ladudes, saame teada ühe väga olulise raamatu nime.  Lõpetuseks kuulame väikest vigurijuttu ning meisterdame toreda mängulise järjehoidja.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 2 €
Kestus: 60 min

   

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS!

Eestipärane ja rahvuslik on taas moes, kuid oli seda ka ajal kust on pärit meie muuseumimaja –1930 aastatel. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armastavad oma loomingusse lisada midagi rahvuslikku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammutavad inspiratsiooni? Läbi otsimismängu püsiekspositsioonis jõuame rahvusliku moenuku teemani ja sealt edasi pabernukkudeni. Vaatame vanu pabernukke muuseumikogudest. Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vahetatavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest mustritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariietega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada. . Lapsed tutvuvad  rahvakunstiga ja kasutavad  rahvuslikke elemente oma loomingus. Õpivad märkama rahvuslikke kujunduselemente tänapäevastel esemetel.
Vanus: lasteaia vanem rühm / Hind: 2 €
Kestus: Kuni 90 min

   

HOOAJALISED MUUSEUMITUNNID:

JUSSIKE JA SÕBRAD – sõpruseteemaline muuseumitund – jaanuar, veebruar
Kestus: kuni 60 min / Hind: 2 €

TEATRIKUU-ERI – näituse “Muinasjutu-vanaema jutulõngakera” tutvustus koos teatrinukkude töötoaga – märts
Kestus: kuni 90 min / Hind: 3 €

NALJAJUTTUDE ERIPROGRAMM koos vahva meisterdusega – märts, aprill
Kestus: kuni 60 min / Hind: 2 €

MARDIPÄEV v. KADRIPÄEV – november
Mis loom on mardisant v. kadrisant, kuidas ta välja näeb ja kuidas käitub. Tunni juurde kuulub maski või kõristi meisterdamine.
Kestus: 60 min / Hind: 3 €

JÕULUMUINASJUTU-TUND – detsember
Kestus: kuni 90 min / Hind: 3 €