Muuseumitunnid lasteaedadele

Tunnid toimuvad remondi tõttu kas Tallinna Linnamuuseumis, Vene 17
või Kadrioru lastemuuseumis Miiamilla, Koidula 21c

Broneerimine:
laste@linnamuuseum.ee
tel. 641 3491 v. 5309 9772

TRIKIGA MÄNGUASJAD Kadrioru lastemuuseumis Miiamilla

Väidetavalt on üheks maailma vanimaks mänguasjaks vurr, meie kogu ehteks võib pidada aga nahkpalli, mis pärit keskajast. Milliseid liikuvaid, üleskeeratavaid ja trikiga mänguasju võib leida muuseumi püsiekspositsioonis? Mõnd näidet saab suisa oma käega katsuda. Vurride keerutamise võistlus. Tunni teises pooles meisterdame papist kiikhobuseid või hampelmanne.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: 75 min


 

MÄNGUMEISTRID Kadrioru lastemuuseumis Miiamilla

Kes mängisid vanal ajal lauamänge ja millistest materjalidest neid tehti? Mis ajast on pärit male ja kabe, täringumängud, puzzled? Moodustame võistkonnad ja mängime muuseumi mänguasja-piltidega lauamängu. Otsime üles muuseumis asuvad lauamängud, uudistame näitust “100 aasta mängud”.  Iga laps valmistab oma lauamängu, kaunistab mängunupud, täringu saab koju kaasa. Eeldab trükitähtede vähest lugemisoskust.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: kuni 90 min

    

 

KENAD KOMBED Tallinna Linnamuuseumis

Muuseumitund viisakast käitumisest eri ajastutel. Uurime vanadelt fotodelt, millised nägid välja lapsed vanasti, kuidas võis riietus nende käitumist mõjutada. Proovides peakatteid ja aksessuaare mängime läbi erinevaid situatsioone ning saame teada, kui kaugelt minevikust on pärit nii mõnegi viisakusreegli juured. Käelise tegevusena pakume kahte erinevat varianti:

1)kahepoolne märk (rõõmus/kurb nägu) pulga otsas, kuhu ümber õpime siduma tavalist sõlme ja lipsu. Tunni lõpetab viisaka käitumise mäng, kus lapsed valminud märki kasutada saavad.

2)sünnipäevakutse kujundamine. Räägime lähemalt, mis on kutse juures oluline ning vaatame näiteid muuseumikogust.
Vanus: alates 5.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: 90 min

      

RAAMATUGA SÕBRAKS  Tallinna Linnamuuseumis

Mis teeb ühe raamatu eriliseks?  Kuidas õppisid lapsed lugema-kirjutama 500 aastat tagasi. Milliseid raamatuid tehti lastele vanasti. Tutvume näidetega sõjaeelse Eesti vabariigi ajast ja laste ema-isa lapsepõlvest. Otsime üles end muuseumisse  ära peitnud tuntud muinasjututegelased, kel igaühel on kaasas üks täht. Tähed õiges järjekorras kokku ladudes, saame teada ühe väga olulise raamatu nime.  Lõpetuseks kuulame väikest vigurijuttu ning meisterdame toreda mängulise järjehoidja.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: 60 min

   

LÕBUSAD MASKID saab tellida lasteaeda, etteteatamine 2 nädalat 

Läbi aegade on inimestele meeldinud sisse elada kellegi teise rolli. Hea vahend selleks on mask. Vaatame muuseumis asuvaid näokatteid ning arutleme nende otstarbe üle. Milleks saab maske veel kasutada? Erinevaid näokatteid on kasutatud rituaalsetel, meelelahutuslikel ning väga praktilistel eesmärkidel. Meeleolude äraarvamismäng – millise grimassiga väljendada erinevaid emotsioone. Juttu tuleb ka, millistest materjalidest on maske valmistatud. Tunni lõpus valmistame maski vastavalt soovile:  looma-, linnu-, kadri-, mardi- või hoopis uhke veneetsia-stiilis karnevalimaski.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: Kuni 90 min

ARMAS SÕBER KAISUKARU saab tellida lasteaeda, etteteatamine 2 nädalat

Millised nägid välja mängukarud vanasti? Kui pikk on kaisukaru ajalugu ja kuidas kõlab Teddy karu legend. Saame tuttavaks vanade ja väärikate muuseumikarudega, uurime, mis nende nimed on. Iga laps leiab muuseumikarude hulgast endale ühe ajutise kaisusõbra, kellele samuti mõtleb nime. Saame tuttavaks  kuulsamate mängukarudega Eestis ja maailmas (Mõmmi, Karu Lillekäpp, Winnie Pooh, Paddington, Uppo Nalle), vaatame karu-raamatuid. Õpime ära ühe karu-liisusalmi ja kuna karud on teada-tuntud maiasmokad, siis teeme ka ise suu magusaks.
Tunni lõpus meisterdame pulganuku v. liikuvate käppadega karukujulise järjehoidja.
Vanus: alates 4.-st eluaastast / Hind: 4 €
Kestus: 60 min

 

HAKKAN MOEKUNSTNIKUKS! jaanuar, veebruar 2019

Eestipärane ja rahvuslik on taas moes, kuid oli seda ka ajal kust on pärit meie muuseumimaja –1930 aastatel. Paljud tuntud eesti kunstnikud ja disainerid armastavad oma loomingusse lisada midagi rahvuslikku. Kuidas nad seda teevad? Kust ammutavad inspiratsiooni? Vaatame vanu pabernukke muuseumikogudest. Iga laps saab paberist nuku, kellele kujundab vahetatavad rõivad kasutades rahvuslikke motiive. Eeskujuks on laual näited rahvuslikest mustritest, triibustikest ning pildid eesti rahvariietega. Iga laps saab ka töölehe, kus motiivide joonistamist harjutada. . Lapsed tutvuvad  rahvakunstiga ja kasutavad  rahvuslikke elemente oma loomingus. Õpivad märkama rahvuslikke kujunduselemente tänapäevastel esemetel.
Vanus: lasteaia vanem rühm / Hind: 4 €
Kestus: Kuni 90 min