Tallinna Linnamuuseumi väljaanded

PUHAS VESI TALLINNA AJALOOS

Puhas vesi Tallinna ajaloos

Raamat põhineb 2018. aasta kevadel Kiek in de Kökis avatud näituse „Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu“ materjalidel.
Nagu näitus, nii ka lugu pakub ajalooliste piltide ja ajaloolaste jooniste vahendusel ülevaadet Tallinna veevarustuse varasemast ajaloost. Kasutatud on kunagise munitsipaalettevõtte Tallinna Vesi praeguseks kaotatud muuseumi arhiivimaterjale, mis on nüüd AS Tallinna Vesi valduses. Koostajaks arheoloog Villu Kadakas, kujundajaks Johanna-Mai ja Kaur Riismaa.
Loe lähemalt

TALLINNA LINNAMUUSEUMI TOIMETISED

Tallinna Linnamuuseumi toimetised_2019

Alates 2019. aastast ilmub Tallinna Linnamuuseumi artiklite kogumik uue nime, näo ja sisuga.
Toimetiste esinumber on temaatiliselt mitmekesine ja sisaldab kaheksat mahukat artiklit üsna erinevatelt aladelt, alates arheoloogiast kuni Peeter I maja ajalooni. Võrreldes teiste Tallinna ajalugu käsitlevate artiklikogumikega on märkimisväärne artiklite läbivas värvitrükis illustratiivne materjal, mis võimaldab käsitleda paremini kunstiajaloo teemasid. Kogumik on huvipakkuv nii ajaloolastele kui ka laiemale Tallinna ajaloost huvitatud lugejaskonnale.
Koostaja ja toimetaja: Pia Ehasalu, kujundus ja küljendus Anne Järvpõld.
Loe lähemalt

“LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan”

Tallinna Linnamuuseumi sarja TALLINNA VARAMU esimene raamat
Anne Ruussaar LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan
Raamatu autor, Eesti Ajaloomuuseumi teadur, kunstiteadlane Anne Ruussaar tutvustab Nikolai Langebrauni Portselani Dekoreerimise Tööstuse ajalugu ja toodangut kogu vormi ja dekoori lummavas mitmekesisuses. Mahukas kataloogiosa annab ülevaate nii laiatarbekaubana dekoreeritud arginõudest, alates kitšimaigulistest trükipiltidega taldrikutest ja suvituslinnade suveniirtassidest, kuni professionaalsete kunstnike poolt käsitsmaalitehnikas rahvusornamendiga kaunistatud serviisideni.
Loe lähemalt

 

 

Tallinna Linnamuuseumi juubeliraamat „Keskaegsest kaupmehemajast muuseumiks. Tallinna Linnamuuseum 80“.

KESKAEGSEST KAUPMEHEMAJAST MUUSEUMIKS. TALLINNA LINNAMUUSEUM 80
Tallinna Linnamuuseumi juubeliraamat „Keskaegsest kaupmehemajast muuseumiks. Tallinna Linnamuuseum 80“ valiti 2017. aasta 25 kaunima raamatu sekka.
Muuseumile ja tema kogudele ning neile juba 50 aastat koduks olnud Vene tn 17 keskaegsele kaupmehemajale, selle ehitusloole ja elanikele pühendatud raamat koondab 25 autori valdavalt seni avaldamata käsitlusi. Koostaja: Pia Ehasalu
Kujundaja: Angelika Schneider. 430 lk.
Loe lähemalt

 

Aastaraamat_2010TALLINNA LINNAMUUSEUMI AASTARAAMATUD

Tallinna Linnamuuseumi aastaraamatud ilmusid alates aastast 1992 kuni 2012.

Aastaraamatute üksiknumbreid võib saada Linnamuuseumist Vene 17.

 

 

UUDISKIRI “LAEGAS”

Tallinna Linnamuuseumi ja filiaalide tegevussuundadest ja sündmustest saad ülevaate uudiskirjast Laegas, mis ilmub alates aastast 2015 kord aastas. Uudiskiri on hea infoallikas lapsevanemale, pedagoogile ja ajaloohuvilisele, pakkudes põgusat ülevaadet avatavatest näitustest, teemapäevadest, muuseumitundidest ja ekskursioonidest, mis Tallinna Linnamuuseumi alla koondunud tosinas muuseumis toimuvad.

Laegas 2017 on leitav siit:

 

 

Tallinna Linnamuuseumi haridusprogrammid 2016

HARIDUSPROGRAMMID

Ülevaade muuseumis tehtavast haridustööst ja Tallinna Linnamuuseumi filiaalide muuseumitundide lühikirjeldused on koondatud ühisesse vihikusse. Tänavuse haridusprogrammide ühisvihiku saad alla laadida SIIT.

 

 

 

Tallinna väiketöökodade kristall 1935-1940

TALLINNA VÄIKETÖÖKODADE KRISTALL 1935–1940

Väljaanne tutvustab tallinnas 1930. aastate II poolel tegutsenud vähetuntud kristallilihvimise töökodasid. Üheaegselt Johannes Lorupi klaasivabrikuga tegutses Tallinnas terve rida kristallilihvimise väiketöökodasid, kus kaunistati enamasti välismaalt sisse toodud kristallitoorikuid välismaiste mustrite eeskujul. Mõnes töökojas tegutses lühiajaliselt ka oma kavandajaid, kes püüdsid võõraste kaunistuste vahele põimida eestipäraseid motiive. Nendest ettevõtetest kasvas välja Eesti oma lihvijate kaader. Mitmed lihvimistöökodades väljaõppinud oskustöölised – kristallilihvimise spetsialistid  ja ka kunstnik-kavandaja Agnes Ney siirdusid eri aegadel Johannes Lorupi klaasivabrikusse, andes oma panuse ka selle ettevõtte heasse käekäiku.

Albumiosa annab ülevaate viie väiketöökoja tänaseks harulduseks muutunud toodangust kaubamärkidega “Geve Kristall”, “Ippe Kristall”, Briljant”, “Aare”, “Tinakristall A. Amos”.

Eesti ja inglise keeles. Autor Urve Mankin, kujundaja Anne Järvpõld, fotograaf Jaan Künnap.

 

Raevaibad. Tallinna Linnamuuseum_2004

TALLINNA RAE PILTVAIBAD

Tallinna rae piltvaibad on aastal 1547 Tallinna raekojale kootud seina- ja pingivaibad. Looduslike tekstiilivärvidega villavaibad on valmistatud Madalmaades Enghieni linnas ja kujutavad Piibliainelisi kuningas Saalomoni loo motiive. Tellija tunnusena on vaipadesse kootud kolm Tallinna vappi. Alates 1937. aastast kuuluvad vaibad Tallinna Linnamuuseumi varade hulka, Raekoja kodanikesaalis eksponeeritakse aastal 2004 Tallinna raekoja 600. juubeliks Inglismaal, Oxfordis firma Hines of Oxford poolt valmistatud koopiat.
Koostaja: Urve Mankin, kujundaja: Anne Järvpõld. Tallinna Linnamuuseum 2004.

 

TALLINNA LINNAMUUSEUMI E-VÄLJAANDED

PUITMAHUTID
Tallinna Linnamuuseumi konservaator Jaan Märss on koostanud põhjaliku ülevaate ajaloolistest puidust mahutitest ja nende arenguloo kiviajast tänapäevani.

LUKUD JA SULGURID
Tallinna Linnamuuseumi konservaator Jaan Märss on koostanud põhjaliku ülevaate ajaloolistest lukkudest ja sulguritest.

 

Tallinna Linnamuuseumi vana veebilehe leiab siit.