Muuseumist

Peeter I maja

Peeter I maja

Kadrioru lossi- ja pargiansambli nurgakivi Peeter I maja on Tallinna vanim muuseum, mis avati 1806. aastal. Endine rootsiaegne suvemõis oli aastatel 1714–1723 vene keisri Peeter I peamine residents Tallinnas. Muuseumis on ainulaadsed esemed, mis ümbritsesid vene keisrit siinviibimisel igapäevaelus.

 

17. sajandi lõpust pärinev hoone osteti Peeter I tarbeks raehärra Hermann von Drentelni leselt 1400 rubla eest. Koos teiste tsaari jaoks soetatud ümbruskonna mõisatega moodustus 100 hektari suurune valdus. Sellel alal alustaski tsaar 1718. aastal lossi- ja pargiansambli rajamist, millele pani oma abikaasa järgi nimeks Katharinenthal (Kadriorg).

Suvemõisa ost 1714. aastal oli seotud Peeter I ettevalmistustega Rootsi-vastaseks merekampaaniaks, mis päädis Vene mereväe esimese võiduga Hanko neeme juures. Hoone taga asuvalt Lasnamäe paeklindi servalt avanes suurepärane vaade linnale ja lahele. See võimaldas jälgida vaenulikke aluseid, mis kestva Põhjasõja (1700–1721) tõttu tiirutasid Soome lahel.

Lisaks tagas maja asukoht väljaspool linna privaatsuse tsaari abikaasale, kes 1714. aasta suvel oli lapseootel. Maja kõrvale rajati väike tarbeaed, kus kasvatati köögivilju, lilli ja ravimtaimi.

Pärast Peeter I surma langes “vana palee” unustusse ja lagunes. Peetri pärandi säilitamisel sai otsustavaks Aleksander I visiit Tallinna 1804. aastal, mil keisri käsul asuti taastama lagunenud hoonet. Remont lõppes 1806. aastal ja maja avati avaliku muuseumina, mis 19. sajandi jooksul omandas muuseum suure populaarsuse nii kohalike kui ka välismaalaste seas.

Alates 1941. aastast on Peeter I majamuuseum Tallinna Linnamuuseumi filiaal.