Muuseumist

Tallinna Linnamuuseumi filiaalina tegutsev Tallinna vene muuseumi fookuses on Tallinna vene kogukond ja Eesti vene kultuur. Meie eesmärk on koguda, säilitada, uurida, eksponeerida ja populariseerida Tallinna vene kogukonna kultuuripärandit. Tallinna vene muuseum asub Tallinna vanalinnas keskaegses hoones, mis on Eesti kultuuriloos teatud kui Ants Laikmaa ateljee-kooli esimese asukohana (1904). 2016. aastal asutatud muuseumil puudub veel püsiekspositsioon, kuid ajutiste näituste abil tutvustame Tallinna vene kogukonna kultuurilugu.

Таллиннский русский музей на улице Пикк

 

Alates 29. augustist 2018 on avatud näitus  “KOOLITUND, VAHETUND: vene haridus Tallinnas 1715–1944″

Näitus tutvustab Tallinna vene hariduse ajalugu aastatel 1715–1944. Sellesse rännakusse aastatetagusesse kooli mahuvad mitmed ajastud. Vene kooli ajaloo kaudu puutume kokku ka koolielu argipäevaga, ühtlasi räägime siinse vene kogukonna ajaloost. Praegu on Eestis päevakorral diskussioonid venekeelse hariduse teemal. See on parim aeg pöörduda ajaloo poole, mille õppetunnid võivad aidata meid keeruliste ülesannete lahendamisel.

Näitusel on eksponeeritud teosed ja esemed järgmistest kogudest: Tallinna Linnamuuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Pedagoogika-Arhiivmuuseum, Eesti Rahvusarhiiv, Gustav Adolfi Gümnaasiumi Ajaloomuuseum, Nõmme muuseum, SA Narva Muuseum, SA Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku metropoliidi Korneliuse perekonnaarhiiv, Jelena Beliovskaja erakogu, Aleksandr Borissovi erakogu, Kirill Nemirovitš-Dantšenko erakogu, Aleksandr Dormidontovi erakogu, Larissa Šiškevitsi erakogu.

Näitust saadavad kunstnik Kuzja Zverevi peene huumoriga graafilised tööd.

Näitusega kaasnevates muuseumitundides vaatame, kuidas ja kus õpiti sada aastat tagasi. Millega kirjutati, millega koolis käidi, milliseid hüüdnimesid anti õpetajatele. Uurime, kas koolis käia oli kergem või raskem kui tänapäeval.

Kuraatorid: Maria Smorževskihh-Smirnova, Zurab Jänes
Kujundus: Anastassia Kovõtska
Graafiline disain: Loore Sundja

  1. aasta algusest kuni 2018. aasta juulini sai Tallinna vene muuseumis tutvuda näitusega “Vene trükisõna Tallinnas 19. sajandi algusest 1940. aastani”.

Foto: Nikolai Mordan