Vene tn. 17 asuva Linnamuuseumi hoone ajalugu ulatub tagasi 14. sajandisse. Muuseumi ekspositsioon tutvustab Tallinna ajalugu muinasaja lõpust kuni Eesti taasiseseisvumiseni.

MUUSEUM ON AVATUD:

T–P 10.30–18.00. Kassa suletakse 17.30

Suletud: Esmaspäeviti ja riiklikel pühadel

Riiklike pühade eel suletakse muuseum 3 tundi varem: 23. veebruaril, 22. juunil, 23. detsembril, 31. detsembril

Tule Teadlaste Ööl uurima ajaloomüüte teaduses ja muuseumis!

Tallinna Linnamuuseumi keskaegses kaupmehemajas Vene17 on tasuta üritused lastele ja suurtele.

Kell 18 arheoloog Ain Mäesalu loeng „Eestlaste sõjanduslikud uuendused muistses vabadusvõitluses“

NB! Registreeri SIIN.

Kell 19 majaekskursioon „See ei olnud üldse nii“. Tutvustame mitmeid Tallinna ajaloo ja linnamuuseumi majaga seotud müüte ja legende. Lükkame ümber levinud uskumusi ja uurime, kas mõnel neist on ka tõepõhi all. Ekskursioonil kuuleb tuntud lugude tagamaid, aga ka põnevaid kummituslugusid.

NB! Registreeri SIIN.

Kell 18–21 otsimismäng „Müstiline muuseum“. Lapsed saavad osa võtta huvitavast otsimismängust, mille käigus näeb mitmesuguseid muuseumis asuvaid põnevaid ja salapäraseid esemeid.

Raidkivimuuseum on ESL aastapreemia konkursi nominent

Bastionikäikudesse kujundatud Raidkivimuuseum on Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia konkursi nominent ja jäädvustatakse ka 9. detsembril auhinnatseremooniaks valmivas raamatus „Ruumipilt 2016″.

Bastionikäikudes asuva Raidkivimuuseumi kujundusmeeskonda kuulusid Tallinna Linnamuuseumi poolt Raidkivimuuseumi kuraator Risto Paju, lisaks filmikunstnik Jaagup Roomet ning arhitektid Maarja Varkki ja Helle-Triin Hansumäe.

Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm tõdeb, et tööle eelnes pikk ja keeruline ettevalmistusperiood, mis algas juba 2011. aastal. Kuraator Risto Paju on nüüd lõpuks rõõmus, et koostöös Maarja, Jaagupi, Helle-Triinu ja „ajahambaga” on õnnestunud luua muuseumiruum, mis on külastajatele tõeliselt meeldinud.

Žürii koosseisus sisearhitekt Anja Dirks (Holland), filosoof Eik Hermann, arhitekt Kadri Klementi, sisearhitekt Mari Kurismaa ja sisearhitekt Raul Tiitus valis viies kategoorias välja kokku 27 nominenti. Kadri Klementi rõõmustas, et paljud preemiale kandideerivatest interjööridest on avalikud ehk kõigile huvilistele igapäevaselt avatud elamuslikud ruumid. Valiku tegi keerukaks heade kandidaatide rohkus ja kokkuvõttes sai otsustavaks autorite meisterlikkus ruumiterviku loomisel interjööri otstarvet ja sisu peenetundeliselt esile tõsta ja väärtustada.

Võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna aastapreemiate galal 9. detsembril 2016 teatris NO99, kui kuulutatakse välja ka Eesti Arhitektide Liidu, Maastikuarhitektide Liidu ja Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali preemiad. Sel puhul koostatakse nominentide virtuaalne ühisnäitus ja antakse välja raamat„Ruumipilt 2016″.

Sisearhitekti Maarja Varkki tõdes nominatsiooni puhul tagasi vaadates, et enim meeldib talle valminud muuseumi juures valguslahendus tervikuna: liikumisanduritega ruum on pidevas muutumises sõltuvalt külastaja liikumisest. Kõige huvitavam oli talle koostöö filmikunstnik Jaagup Roometiga: „Jaagupil oli algusest peale väga selge ja kaasahaarav nägemus, mis esitas suure väljakutse projekteerimisele. Kõige raskem oligi eesmärki teenivate lahenduste leidmine nii keerulises ja eriskummalises interjööris. Kui me tööd alustasime, siis ruumis põrand alles puudus, keset käike voolas vesi ja kahel pool olid mudavallid. Protsess kujunes küll oodatust pikemaks, kuid tulemus on selline nagu ette sai kujutatud. Edaspidiseks võtan sellest tööst kaasa kinnistuva tunde, et autorina on minu õigus ja kohustus olla teostaja, st ehitajaga jonnakas, et tulemus saaks selline, nagu oli visioon ja tellijale lubatud! Ja kindlasti veendumuse, et ka pöörased lahendused on täiesti teostatavad!”

Lähemalt saab võistlusest lugeda ESL kodulehelt: http://www.esl.ee/2016/09/05/selgunud-on-esli-aastapreemia-2016-nominendid/

Fotode autor on Paco Ulman.

Rahvuskultuuride nädalal 19.– 24. septembril kutsub Tallinna Linnamuuseum osalema tasuta ekskursioonidel, loengutel ja töötubades. Olete väga oodatud!

Tallinn on läbi sajandite olnud paljurahvuseline keskkond, nagu kohane sadamalinnale. Kaasajalgi elavad Eesti pealinnas kümnete rahvuste esindajad, kel kõigil oma eripära, kombed ja tavad, oma arusaam ajaloost ja usust. Need rahvused on Tallinna omapära ja rikkus. Tallinna Linnamuuseumi missiooniks on koguda ja tutvustada ka siinsete vähemusrahvuste pärandit.

20.09  Tallinna Linnamuuseumi keskaegne kaupmehemaja (Vene 17)

17.00 – 18.00

Baltisaksa kunst 19. saj. Tallinna linnavaadete põhjal. Räägib kunstiajaloolane Risto Paju, pakutakse traditsioonilist Saksa taimeteed. Registreerida palume haridus@linnamuuseum.ee või tel 6155180.

21.09 Fotomuuseum (Raekoja tn 4/6)

16.00-17.30

Fotokunstnik Annika Haas räägib näituseprojekti “Lennukivaatlejad” saamisloost ning tutvustab meile oma teist projekti, mis kajastab romade kogukonna elu Eestis. Romade rõõme ja muresid ei tunta väga laialt, ometi on mustlaste ehk romade näol tegu ühe meie põlise vähemusrahvusega.

21.09 Neitsitorni muuseumkohvik (Lossi plats 11/Lühike jalg 9a)

17.30 – 19.00

Teemaõhtu ”Tatarlaste Tallinn”. Tatarlaste ajaloost Tallinnas alates Liivi sõjast kuni 20. sajandini räägib ajaloolane Toomas Abiline. Eesti tatarlaste igapäevaelust, kultuurist ja pärimusest räägib Güzjälja Aisatullin. Pakutakse teed ja tataripäraseid küpsetisi.

Palume eelnevalt registreeruda: neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel. 601 27 51

22.09 Neitsitorni muuseumkohvik (Lossi plats 11/Lühike jalg 9a)

17.30 – 19.00

Teemaõhtu ”Baltisaksa pärandist Neitistornis”. Räägitakse Neitsitornist kui kodust, kus elanud mitmeid tuntud baltisakslasi. Juttu tuleb parun Alexander von der Pahlenist, kes tõi Tallinnasse raudtee, kunstnik Carl Alexander von Winklerist, harrastusfotograaf Berend von Bockist ning mitmetest teistest. Esineb ajaloolane Tõnu Pedaru. Pakutakse kohvi ja traditsioonilist õunaplaadikooki.

Palume registreerida: neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel. 601 27 51

23.09 Muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud (Komandandi tee 2)

17.30 – 19.00

Näituse ”Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi” avamine. Näitusel tutvustatakse töid soome-ugri kunstnikelt, kes on leidnud inspiratsiooni Eesti looduslikest pühapaikadest ja Eestimaa pühakodadest – kloostritest, kirikutest ja kabelitest. Eesti pühapaikades on põimunud eesti ja soome-ugri identiteet.

Natalia Abrosimova tutvustab pühapaikade tähendust Venemaa soome-ugri rahvaste usundis. Pakutakse udmurdi suupisteid.

Palume eelnevalt registreerida: kok@linnamuuseum.ee või tel. 644 66 86

23.09 Tallinna Vene muuseum (Pikk 29a)

17.00 Temaatiline ekskursioon „Vene kultuuri radadel“ (eesti keeles), algus Vene muuseumis (Pikk 29a)

18.00 Temaatiline ekskursioon „Vene kultuuri radadel“ (vene keeles), algus Vene muuseumis (Pikk 29a)

Palume eelnevalt registreeruda: olga.pekarskaja@linnamuuseum.ee

23.09 Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla (Kotzebue 16)

16.00 – 18.00

Töötuba „Vene traditsioonilised nukud“. Oodatud on pered lastega (vanuses 5 – 13 aastat), juhendab Marina Datskovskaja. Üritus toimub eesti ja vene keeles.

24.09 Peeter I majamuuseum (Mäekalda 2)

14.00 Temaatiline ekskursioon „Peeter  I-e aegne Kadriorg“ (eesti keeles), algus Peeter I majamuuseumis.

15.00 Temaatiline ekskursioon „Peeter  I-e aegne Kadriorg“ (vene keeles), algus Peeter I majamuuseumis

Palume eelnevalt registreeruda: peetri@linnamuuseum.ee

24.09 Kadrioru lastemuuseum Miiamilla (Koidula 21 c)

12.30 – 14.30

Juudi kultuuripäev. Muuseumisse tuleb külla juudi tantsu õpetaja Vlada Schotter, kes viib läbi traditsiooniliste juudi seltskonna- ja rahvatantsude töötoa. Ürituse käigus tutvume tähtsamate juudi tavadega, tähistame koos shabbatit. Üritus toimub eesti ja vene keeles

24.09 Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla (Kotzebue 16)

12.00 – 15.00

Töötuba „Ukraina traditsioonilised mänguasjad“. Anatoli Ljutjuk räägib ja tutvustab mänguasju Ukraina Kultuurikeskuse kogudest. Lihtsamate puidust mänguasjade valmistamine. Oodatud on pered lastega (vanuses 5 – 13 aastat), üritus toimub eesti ja vene keeles.

20.09 – 25.09 Neitsitorni muuseumkohvik (Lossi plats 11/Lühike jalg 9a)

Neitsitorni muuseumkohvik pakub rahvuskultuuride nädalal teisipäevast pühapäevani menüüs iga päev üht rahvustoitu, tulge proovima!

20.09 Läti

21.09 Ungari

22.09 Hispaania

23.09 Tai

24.09 Ukraina

25.09 Seto

Kohvik avatud: E-L 11.00-19.00, P 25.09 11.00-16.00, tutvu hindade ja menüüga: linnamuuseum.ee/neitsitorn/menuu/

Kultuuriöö programm 27. augustil Tallinna Linnamuuseumis

Tallinna Linnamuuseumi harudes saab kultuuriööl lisaks näitustekülastusele osaleda ekskursioonidel ja vanade tantsude töötoas ning teha linnale põneva tiiru peale koos giidiga.

Tallinna Linnamuuseum (Vene 17)

17.00-18.00        Ekskursioon Vanalinna kitsastel teedel. Jalutuskäik algab keskaegses kaupmeheelamus (Vene 17), kus asub Tallinna Linnamuuseum, kulgeb piki vanalinna ning lõpeb Taani kuninga aias. Teekonna jooksul kuuleb põnevaid legende, müüte ning huvitavaid seiku Tallinna ajaloost. Eesti keeles. Vajalik eelregistreerimine: haridus@linnamuuseum.ee

Kiek in de Kök / Bastionikäigud (Komandandi tee 2)

18.00-19.00        Ekskursioon „Salapärased bastionikäigud Harjumäe all” Bastionikäikudes ja Raidkivimuuseumis eesti keeles. Vajalik eelregistreerimine: kok@linnamuuseum.ee või tel 644 6686

19.00-20.00        Ekskursioon „Salapärased bastionikäigud Harjumäe all” Bastionikäikudes ja Raidkivimuuseumis eesti keeles. Vajalik eelregistreerimine: kok@linnamuuseum.ee või tel 644 6686

Neitsitorn (Lossi plats 11 / Lühike jalg 9a)

17.00-18.00        Ringkäik kuulsuste, kummituste ja kunstnikega eesti keeles. Vajalik registreerida neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel 601 2751

18.00-19.00        Vanade tantsude töötuba. Vajalik eelregistreerimine: nadezda.saar@linnamuuseum.ee

19.00-20.00        Ringkäik kuulsuste, kummituste ja kunstnikega eesti keeles. Vajalik eelregistreerimine: neitsitorn@linnamuuseum.ee või tel 601 2751

Tallinna Vene Muuseum (Pikk 29a)

18.00-19.00        Ekskursioon Vene kultuuri radadel. Marsruut: Vene muuseum, Brookusmägi, Vene tn, Nikolai õigeusukirik, Viru tn DEMINI maja, Vene turg (Viru väljak). Vene keeles. Vajalik eelregistreerimine: julia.kornejeva@linnamuuseum.ee  või linnamuuseum.ee/vemu/

Uus pilk Tallinnale 19. sajandi muutuste tuultes

20. augustist on Tallinna Linnamuuseumi keskaegses kaupmehemajas Vene 17 avatud kolmanda korruse uuendatud näitusesaal, mis esitleb muuseumi ainulaadset Tallinna linnavaadete kogu ja senist külastajate lemmikeksponaati, värskenduse läbinud Tallinna vanalinna maketti.

Uus osa püsiekspositsioonist käsitleb muutuvat linnaruumi ajavahemikus 1825-1914, mil seni valdavalt keskaegse ilmega Tallinnast kujunes tänapäevane moodne linn. Väljapaneku keskmes on väikese uuenduskuuri läbinud Tallinna makett, mis tutvustab linna sellisena, nagu see nägi välja 1825. aastal. Tervikpilti täiendab samast aastast pärinev linna ja lähiümbruse kaart.

Püsinäituse olulise uue osa moodustavad Tallinna 19. sajandi linnavaated, mis jäädvustavad tänaseks suuresti muutunud linnapilti. Tallinna Linnamuuseumi valduses olevasse suurimasse Tallinna 19. sajandi linnavaadete kogusse kuuluvat 17 ajaloolist tööd on varem olnud võimalik harva näha vaid näituste puhul. Nüüd loovad need koos maketi ja kaardiga tervikliku pildi sellest, kuidas Tallinn nägi välja enne raudteede ehitamist ja sellega kaasas käinud linnastumislainet ja milline oli 20. sajandi alguseks.

Tallinna Linnamuuseumi linnavaadete kogusse kuulub tuntud töid kuulsatelt meistritelt nagu Karl Ferdinand von Kügelgen, samuti fotograafiaeelsel ajastul moodi tulnud reisimuljete jäädvustusi kui ilmekaid kultuuriloolisi dokumente.

Vaade Tallinnale linnuperspektiivist kahe sajandi eest:

Tallinna 1825. aasta maketi valmistasid 2002. aastal Õismäe gümnaasiumi õpilased õpetaja Arnold Verte juhendamisel.

Oldekop. Turg Raekoja platsil.  1814, guašš, paber.

Mida giidid veel ei tea ehk kunstiteadlase Risto Paju kuraatoriekskursioon Raidkivimuuseumisse

23., 25. ja 26. augustil kell 18 toimuvad Vabaduse väljakule avanevas Raidkivimuuseumis kuraatoriekskursioonid kunstiteadlase Risto Pajuga, kes tutvustab Tallinna Linnamuuseumi uut haru ja sellega seotud lugusid, mida giidid veel ei tea.

Kuraatoriekskursioonil kuuleb ekspositsiooni loonud Risto Paju käest muuseumi rajamise ja ekspositsiooniidee kujunemise lugu. Hea ülevaate saab paekivist kui siinsest eripärasest materjalist ja sellest, millist rolli raidkivid üldse on Eesti elus mänginud. Paljud eksponeeritud kividest on pärit omaaegsetest linnakodanike kodudest ja olid osaks nende moodsast sisekujundusest.

Lisaks raidkivihuvilistele on ekskursioonidele oodatud ka kõik need, kes soovivad näha praeguseks avatud ajalooliste bastionikäikude segamatult vananenud osa, mida on aja jooksul kõige vähem ümber kujundatud.

Maa-alust Tallinna ja meie raidkivipärandit ühendav muuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni kasemattide seni suletud osas, mis oli üle sajandi suletud ja veega täidetud. Nüüd on siin eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad raidkivifragmendid, Tallinna kiviraidurite meistriteosed 15. kuni 19. sajandini: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled. Raidkivid olid hiliskeskaja ning varauusaja jooksul üheks Tallinna olulisemaks väljaveoartikliks, mida viidi nii Rootsi, Taani, Hollandisse kui Põhja-Saksamaale. Tallinna Oleviste gildi kuulunud kiviraidurid olid suures osas eestlased.

Tallinna Linnamuuseumile kuulub Eesti suurim raidkivikogu – kokku üle 600 detaili, mis on kunagi paiknenud mõne vanalinna hoone küljes. Enamikul neist on dekoratiivne kujundus ja oma lood jutustada. Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn”. Muuseumi kuraatori Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös kujundatud käigus saab jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-”, „Surma-” ja „Päikesesaali”.

Ekskursioonid 23., 25. ja 26. augustil algavad kell 18 Vabaduse väljakult Vabadusristi alt.

Registreerimine K – P 11 – 18 tel 600 2870, sissepääs muuseumipiletiga, täispilet 6€, sooduspilet 4€.

Sissepääs muuseumisse üksikkülastajatele on avatud juunist augustini K – P 11 – 18. Sügishooajast pääseb muuseumisse Kiek in de Köki suurtükitorni kaudu.

Info: tel 600 2870, www.linnamuuseum.ee/kok/raidkivimuuseum/

Raidkivimuuseumi sammaste saal

INFOPÄEV ÕPETAJATELE

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

NEITSITORNIS
09. september kell 11.00-17.00
Lossi plats 11/Lühike jalg 9a

Teist korda toimub Tallinna Linnamuuseumi ühine infopäev haridusasutuse töötajatele.
Külla on oodatud lasteaia-, kooliõpetajad ning teised haridusvaldkonnaga seotud töötajad (nn noortekeskused, huvikoolid, keeltekoolid jmt)!
Oleme rõõmsad, kui kohale jõuavad Tallinna, Harju ning teiste maakondade ja linnade esindajad!
Osa meie filiaalides toimuvad programmid nii eesti, kui vene ja inglise keeles.

Kohal on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, terve päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst.
Esitletakse muuseumide haridusprogramme, toimuvad ekskursioonid, on avatud töötuba:

12.00 Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla (EST/RUS) ja Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla;
13.00 ekskursioon Raidkivimuuseumi eesti keeles;
13.00 Peeter I majamuuseum ja Tallinna Vene muuseum (EST/RUS);
14.00 Tallinna Linnamuuseum, Jaani Seek (EST/RUS) ja Fotomuuseum;
15.00 Kiek in de Kök , Bastionikäigud ja Raidkivimuuseum ning  Neitsitorni muuseumkohvik (EST/RUS);
16.00  A. H. Tammsaare muuseum ja  E. Vilde muuseum;
16.00 ekskursioon Raidkivimuuseumi eesti keeles;
16.30 ekskursioon Raidkivimuuseumi vene keeles.

Kaetud on kohvilaud. 
Lisaks saavad kõik  õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 09.09- 18.09.2016.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Registreerimine on vajalik (k.a. ekskursioonidele):
haridus@linnamuuseum.ee või telefonidel 6155183, 6155184, 6155180.

Keskaegse kaupmehemaja välisuks sai korda

Vene tänav 17 Tallinna Linnamuuseumi keskaegse kaupmehemaja portaali ehtiv barokkuks sai tänavu kevadel väärikalt uuendatud. 18. sajandist pärit puituks läbis OÜ Rändmeister käe all põhjaliku ravikuuri ja konservaatorid kindlustasid selle edasise säilimise. Seejärel sai uks värvisondaaži põhjal hõrgu rohelist tooni värvikatte. Nüüd rõhutavad eenduvad uksetahvlid taas jõuliselt portaali hilisgooti arhivolte ja toovad ka talumivööl sammuvad lõvifiguurid paremini esile.

Raidkivimuuseum ühendab maa-aluse Tallinna ja meie raidkivipärandi

17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigu seni suletud osasse on kujundatud uus, Linnamuuseumi raidkivikogu esitlev Raidkivimuuseum, mis on otseühenduses Kiek in de Köki ja Bastionikäikude muuseumiga. Bastionikäigus leiavad väärikat eksponeerimist seni hoidlates varjus olnud dekoratiivsed ja põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled alates 15. sajandist.

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn” ning selle tervikus on kandev roll meeleolu looval valgusel ja erinevatel teemakambritel. Kuraator Risto Pajuning kujundaja Jaagup Roometikoostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-“, „Surma-“ ja „Päikesesaali“. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitektHelle-Triin Hansumäe.

Bastionikäigu ajaloolised kasematid olid muuseumile tõeliseks pähkliks, sest nüüdseks avatud käiguosa oli seisnud kinnimüürituna rohkem kui sajandi. Ehitustööd algasid juba 2013 ja tõid endaga kaasa ka mitmeid tagasilööke, kui selgus, et kavandatud tehnikast ei piisa pinnaseniiskuse eemaldamiseks. Madalam käiguosa Vabaduse platsi kõrval olid tööde algul veega täidetud, selle tühjaks pumpamiseks oli tarvis linna drenaažisuunata nii pinnavesi kui ka endise Harju värava vesiveski allikad.

Viimane Saksamaalt pärit eriotstarbeline kuivati paigaldati käikudesse veel tänavu. Nüüdseks tagavad võimsad seadmed raidkividele sobiva ja külastajatele vastuvõetava keskkonna. Käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi.

Bastionikäikude viimane ennistatav osa – kokku ligi sadakond meetrit – renoveeriti  ja raidkivide ekspositsioon valmis linna eelarvest eraldatud raha eest, mida kokku kulus 409 729 eurot.

Linnamuuseum kutsub: osale muuseumi loomisel!

Kutsume linnakodanikke oma valduses olevatest haruldustest teada andma ja neid tutvustama uue, loodava käsitöölise muuseumi püsiekspositsioonis. Eelkõige on muuseum huvitatud 18. sajandist pärit käsitööesemetest.

Peatselt avatakse Raekoja plats 12, otse Raeapteegi akende all juba algselt käsitööliste majana tuntud hoones kohalikkukäsitöötraditsiooni kajastav muuseum. Senine Kultuuriväärtuste ameti maja, suurepäraselt säilinud ajaloolise interjööriga hoone muutub Tallinna Linnamuuseumi filiaalina üldsusele avatuks.

Ekspositsiooni kujundamist juhtiv Linnamuuseumi teadur-koguhoidja ja vanalinna seltsi liige Risto Paju tegi selle töö juures ettepaneku, et muuseumi kogu loomisel saaksid koostööd teha ka linnakodanikud ise. Nii võiks kasu olla mitmepoolne: oma vara eksponeerijad saaksid selle kohta lisateadmisi ja vajadusel ka asjatundliku restauraatori abi.

Kellel on kodus mõni 18. sajandist pärit ese, mida ta oleks nõus deponeerima Linnamuuseumile, võib võtta ühendust Risto Pajuga risto.paju@linnamuuseum.ee, kellele võiks saata ka pakutava eseme pildi.

Praeguseks on Linnamuuseum koos Jüri Kuuskemaa ja sisekujundaja Maile Grünbergiga alustanud ekspositsiooni kujundamist. 18. sajandi Tallinna elu kajastav käsitöölise muuseum on kavas avada juba tänavu, kusjuures keskaegsesse dornsesse kujundatavas magamisruumis eksponeeritakse ka Jüri Kuuskemaa enda kogusse kuuluvaid mööbliesemeid. Samasugust harukordset võimalust esitleda oma kogusse kuuluvaid esemeid otse vanalinna südames pakub Tallinna Linnamuuseum nüüd ka teistele linnakodanikele.

Koostööd kollektsionääridega kavandab Linnamuuseum edaspidi teha mitmes plaanis. Samasuunalise järje saab ka Vene 17 praegu avatud väike vitriininäitus tuntud kollektsionääri Jaanus Idla kogust.

Tallinna Mustpeade vennaskonnale kuulunud tool aastast 1753, Tallinna Linnamuuseumi mööblikogu.

Delfti fajanist taldrik 18. sajandist, Tallinna Linnamuuseumi keraamikakogu

Vitriininäitus “Rariteete Jaanus Idla kogust”

Tallinna Linnamuuseumis Vene tn 17 II korruse galeriis avatud väike vitriininäitus „Rariteete Jaanus Idla kogust“, milles leiab esitlemist tilluke valik antikvaari ja kollektsionääri Jaanus Idla rikkalikust kunstikogust.

Vitriinis on eksponeeritud tõelisi haruldusi alates Tallinnas 18. sajandil Carl Christian Ficki manufaktuuris valmistatud fajanssfiguurist „Istuv vene talupoeg“ kuni Nikolai Langebrauni töökojas maalitud „pärsia stiilis“ vaasi ning Tallinnas 1600. aastal valatud pronksuhmrini.

Avamisel tutvustab näituse koostaja, kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa eksponaate ka lähemalt.

Vitriininäitus on avatud 18. septembrini 2016.

Vaade vitriinile, esiplaanil Peeter I portselanfiguur 18. sajandist

Tallinna Linnamuuseumi uudiskiri „Laegas” jagab infot muuseumis toimuvast

Uudiskiri on hea infoallikas nii lapsevanemale, pedagoogile kui ka ajaloohuvilisele, pakkudes ülevaadet uuematest ja avatavatest näitustest ja ekspositsiooniuuendustest. Siin on tutvustatud 2016. aasta teema- ja elamuspäevi, haridusprogramme, ekskursioone, üritusi, antakse põgus ülevaade, mis Tallinna Linnamuuseumi alla koondunud tosinas muuseumis toimub.

Linnamuuseumi teadusdirektor Pia Ehasalu ja teadur-koguhoidja Ando Pajus tutvustavad „Laeka” lehekülgedel Tallinna rae privileegidelaeka maalinguid. Neist esiküljel olev linnamüüri kujutis on üks vanemaid ja ikoonilisemaid Tallinna vaateid.

Risto Paju, uue bastionikäikudes avatava raidkivimuuseumi kuraator tutvustab siinsete kiviraidurite peent tööd, mis hoidlatest väljatooduna moodustab omalaadse „Varemete linna”.

„Laekas” räägitakse lähemalt ka tänavustest näitustest: kevadel avatakse Vene 17 keskaegses kaupmehemajas relvanäitus „Ähvardav teras”, kuni suveni on fotomuuseumis võimalik näha Eesti esimesi naisfotograafe tutvustavat näitust „Varjust välja”, Kalamaja lastemuuseumi „Miiamilla” näitus „Paberist võlutud” räägib paberi lõputuist võimalustest.

Lae uudiskiri “Laegas” alla (59Mb ZIP)

Haridusprogrammide ühisvoldik tutvustab kõigi filiaalide programmeVoldikust saab info näidisprogrammide kohta, mis viiakse läbi muuseumi erinevates filiaalides.

Rohkem haridusprogrammide kirjeldusi leiab iga filiaali koduleheküljelt.

Haridusprogrammide voldiku saad alla laadida SIIT.

Uus haridusprogramm “Keskaja mängud”

Keskajal elanud lapsed ratsutasid puuhobustega, viskasid
nöörist rõngaid, lõid pada, mängisid „hane“ või „6 ruudu“
lauamängu ning tegid muud põnevat. Tänapäeva lapsed saavad
neid mänge ise proovida. Ilusa ilma korral mängitakse õues,vihma korral sees.
  • SOBIB: lapsed alates 5 eluaastast
  • KESTAB: 1-1.5 tundi
  • HIND: 4 eurot lapse kohta
  • PROGRAMMI TELLIMINE: haridus@linnamuuseum.ee või 6155184

Keraamika avahoidla

Vene 17 peahoone keldris saab tutvuda uut tüüpi ekspositsioonipinna – avatud keraamikahoidlaga. Tegemist on muuseumi tööruumiga, kus on hoiustatud Linnamuuseumi keraamikakogusse kuuluvad ligi 2000 portselan- ja fajansseset Eestist, Euroopast, aga ka Hiinast ja Jaapanist. Lisaks on ajutise näitusena eksponeeritud koobaltmaalingutega ahjukahlid ja Madalmaadest pärit keraamilised seinaplaadid.

Keraamika avahoidla on avatud teisipäevast  pühapäevani 10.30-17.30

Sissepääs muuseumipiletiga

Pane tähele! Keraamika avahoidlat mahub korraga külastama 12 inimest, sissepääs järjekorra alusel.

Ilmunud on raamat Tallinna väiketöökodade kristallist

Valminud on uus raamat – “Tallinna väiketöökodade kristall 1935 – 1940″.

Väljaanne tutvustab tallinnas 1930. aastate II poolel tegutsenud vähetuntud kristallilihvimise töökodasid, kus kaunistati enamasti välismaalt sissetoodud kristallitoorikuid välismaiste mustrite eeskujul.

Albumiosa annab ülevaate viie kristallilihvimise väiketöökoja tänaseks harulduseks muutunud toodangust kaubamärkidega “Geve Kristall”, “Ippe Kristall”, Briljant”, “Aare”, “Tinakristall A. Amos”

Eesti ja inglise keeles. Autor Urve Mankin, kujundaja Anne Järvpõld, fotograaf Jaan Künnap.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.