Vene tn. 17 asuva Linnamuuseumi hoone ajalugu ulatub tagasi 14. sajandisse. Muuseumi ekspositsioon tutvustab Tallinna ajalugu muinasaja lõpust kuni Eesti taasiseseisvumiseni.

MUUSEUM ON AVATUD:

T–P 10.30–18.00. Kassa suletakse 17.30

Suletud: Esmaspäeviti ja riiklikel pühadel

Riiklike pühade eel suletakse muuseum 3 tundi varem: 23. veebruaril, 22. juunil, 23. detsembril, 31. detsembril

Uus pilk Tallinnale 19. sajandi muutuste tuultes

20. augustist on Tallinna Linnamuuseumi keskaegses kaupmehemajas Vene 17 avatud kolmanda korruse uuendatud näitusesaal, mis esitleb muuseumi ainulaadset Tallinna linnavaadete kogu ja senist külastajate lemmikeksponaati, värskenduse läbinud Tallinna vanalinna maketti.

Uus osa püsiekspositsioonist käsitleb muutuvat linnaruumi ajavahemikus 1825-1914, mil seni valdavalt keskaegse ilmega Tallinnast kujunes tänapäevane moodne linn. Väljapaneku keskmes on väikese uuenduskuuri läbinud Tallinna makett, mis tutvustab linna sellisena, nagu see nägi välja 1825. aastal. Tervikpilti täiendab samast aastast pärinev linna ja lähiümbruse kaart.

Püsinäituse olulise uue osa moodustavad Tallinna 19. sajandi linnavaated, mis jäädvustavad tänaseks suuresti muutunud linnapilti. Tallinna Linnamuuseumi valduses olevasse suurimasse Tallinna 19. sajandi linnavaadete kogusse kuuluvat 17 ajaloolist tööd on varem olnud võimalik harva näha vaid näituste puhul. Nüüd loovad need koos maketi ja kaardiga tervikliku pildi sellest, kuidas Tallinn nägi välja enne raudteede ehitamist ja sellega kaasas käinud linnastumislainet ja milline oli 20. sajandi alguseks.

Tallinna Linnamuuseumi linnavaadete kogusse kuulub tuntud töid kuulsatelt meistritelt nagu Karl Ferdinand von Kügelgen, samuti fotograafiaeelsel ajastul moodi tulnud reisimuljete jäädvustusi kui ilmekaid kultuuriloolisi dokumente.

Vaade Tallinnale linnuperspektiivist kahe sajandi eest:

Tallinna 1825. aasta maketi valmistasid 2002. aastal Õismäe gümnaasiumi õpilased õpetaja Arnold Verte juhendamisel.

Oldekop. Turg Raekoja platsil.  1814, guašš, paber.

Mida giidid veel ei tea ehk kunstiteadlase Risto Paju kuraatoriekskursioon Raidkivimuuseumisse

23., 25. ja 26. augustil kell 18 toimuvad Vabaduse väljakule avanevas Raidkivimuuseumis kuraatoriekskursioonid kunstiteadlase Risto Pajuga, kes tutvustab Tallinna Linnamuuseumi uut haru ja sellega seotud lugusid, mida giidid veel ei tea.

Kuraatoriekskursioonil kuuleb ekspositsiooni loonud Risto Paju käest muuseumi rajamise ja ekspositsiooniidee kujunemise lugu. Hea ülevaate saab paekivist kui siinsest eripärasest materjalist ja sellest, millist rolli raidkivid üldse on Eesti elus mänginud. Paljud eksponeeritud kividest on pärit omaaegsetest linnakodanike kodudest ja olid osaks nende moodsast sisekujundusest.

Lisaks raidkivihuvilistele on ekskursioonidele oodatud ka kõik need, kes soovivad näha praeguseks avatud ajalooliste bastionikäikude segamatult vananenud osa, mida on aja jooksul kõige vähem ümber kujundatud.

Maa-alust Tallinna ja meie raidkivipärandit ühendav muuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni kasemattide seni suletud osas, mis oli üle sajandi suletud ja veega täidetud. Nüüd on siin eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad raidkivifragmendid, Tallinna kiviraidurite meistriteosed 15. kuni 19. sajandini: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled. Raidkivid olid hiliskeskaja ning varauusaja jooksul üheks Tallinna olulisemaks väljaveoartikliks, mida viidi nii Rootsi, Taani, Hollandisse kui Põhja-Saksamaale. Tallinna Oleviste gildi kuulunud kiviraidurid olid suures osas eestlased.

Tallinna Linnamuuseumile kuulub Eesti suurim raidkivikogu – kokku üle 600 detaili, mis on kunagi paiknenud mõne vanalinna hoone küljes. Enamikul neist on dekoratiivne kujundus ja oma lood jutustada. Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn”. Muuseumi kuraatori Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös kujundatud käigus saab jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-”, „Surma-” ja „Päikesesaali”.

Ekskursioonid 23., 25. ja 26. augustil algavad kell 18 Vabaduse väljakult Vabadusristi alt.

Registreerimine K – P 11 – 18 tel 600 2870, sissepääs muuseumipiletiga, täispilet 6€, sooduspilet 4€.

Sissepääs muuseumisse üksikkülastajatele on avatud juunist augustini K – P 11 – 18. Sügishooajast pääseb muuseumisse Kiek in de Köki suurtükitorni kaudu.

Info: tel 600 2870, www.linnamuuseum.ee/kok/raidkivimuuseum/

Raidkivimuuseumi sammaste saal

INFOPÄEV ÕPETAJATELE

Tallinna Linnamuuseumi infopäev õpetajatele

NEITSITORNIS
09. september kell 11.00-17.00
Lossi plats 11/Lühike jalg 9a

Teist korda toimub Tallinna Linnamuuseumi ühine infopäev haridusasutuse töötajatele.
Külla on oodatud lasteaia-, kooliõpetajad ning teised haridusvaldkonnaga seotud töötajad (nn noortekeskused, huvikoolid, keeltekoolid jmt)!
Oleme rõõmsad, kui kohale jõuavad Tallinna, Harju ning teiste maakondade ja linnade esindajad!
Osa meie filiaalides toimuvad programmid nii eesti, kui vene ja inglise keeles.

Kohal on kõik Tallinna Linnamuuseumi filiaalid, terve päeva jooksul jagatakse infot muuseumide haridustööst.
Esitletakse muuseumide haridusprogramme, toimuvad ekskursioonid, on avatud töötuba:

12.00 Kadrioru Lastemuuseum Miiamilla (EST/RUS) ja Kalamaja Lastemuuseum Miiamilla;
13.00 ekskursioon Raidkivimuuseumi eesti keeles;
13.00 Peeter I majamuuseum ja Tallinna Vene muuseum (EST/RUS);
14.00 Tallinna Linnamuuseum, Jaani Seek (EST/RUS) ja Fotomuuseum;
15.00 Kiek in de Kök , Bastionikäigud ja Raidkivimuuseum ning  Neitsitorni muuseumkohvik (EST/RUS);
16.00  A. H. Tammsaare muuseum ja  E. Vilde muuseum;
16.00 ekskursioon Raidkivimuuseumi eesti keeles;
16.30 ekskursioon Raidkivimuuseumi vene keeles.

Kaetud on kohvilaud. 
Lisaks saavad kõik  õpetajad priipääsme, millega saab külastada kõiki Tallinna Linnamuuseumi filiaale vahemikus 09.09- 18.09.2016.

Üritus on kõigile õpetajatele TASUTA!

Registreerimine on vajalik (k.a. ekskursioonidele):
haridus@linnamuuseum.ee või telefonidel 6155183, 6155184, 6155180.

Keskaegse kaupmehemaja välisuks sai korda

Vene tänav 17 Tallinna Linnamuuseumi keskaegse kaupmehemaja portaali ehtiv barokkuks sai tänavu kevadel väärikalt uuendatud. 18. sajandist pärit puituks läbis OÜ Rändmeister käe all põhjaliku ravikuuri ja konservaatorid kindlustasid selle edasise säilimise. Seejärel sai uks värvisondaaži põhjal hõrgu rohelist tooni värvikatte. Nüüd rõhutavad eenduvad uksetahvlid taas jõuliselt portaali hilisgooti arhivolte ja toovad ka talumivööl sammuvad lõvifiguurid paremini esile.

Raidkivimuuseum ühendab maa-aluse Tallinna ja meie raidkivipärandi

17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigu seni suletud osasse on kujundatud uus, Linnamuuseumi raidkivikogu esitlev Raidkivimuuseum, mis on otseühenduses Kiek in de Köki ja Bastionikäikude muuseumiga. Bastionikäigus leiavad väärikat eksponeerimist seni hoidlates varjus olnud dekoratiivsed ja põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled alates 15. sajandist.

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime “Varemete linn” ning selle tervikus on kandev roll meeleolu looval valgusel ja erinevatel teemakambritel. Kuraator Risto Pajuning kujundaja Jaagup Roometikoostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii “Paradiisiaia”, „Sammaste-“, „Surma-“ ja „Päikesesaali“. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitektHelle-Triin Hansumäe.

Bastionikäigu ajaloolised kasematid olid muuseumile tõeliseks pähkliks, sest nüüdseks avatud käiguosa oli seisnud kinnimüürituna rohkem kui sajandi. Ehitustööd algasid juba 2013 ja tõid endaga kaasa ka mitmeid tagasilööke, kui selgus, et kavandatud tehnikast ei piisa pinnaseniiskuse eemaldamiseks. Madalam käiguosa Vabaduse platsi kõrval olid tööde algul veega täidetud, selle tühjaks pumpamiseks oli tarvis linna drenaažisuunata nii pinnavesi kui ka endise Harju värava vesiveski allikad.

Viimane Saksamaalt pärit eriotstarbeline kuivati paigaldati käikudesse veel tänavu. Nüüdseks tagavad võimsad seadmed raidkividele sobiva ja külastajatele vastuvõetava keskkonna. Käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi.

Bastionikäikude viimane ennistatav osa – kokku ligi sadakond meetrit – renoveeriti  ja raidkivide ekspositsioon valmis linna eelarvest eraldatud raha eest, mida kokku kulus 409 729 eurot.

Linnamuuseum kutsub: osale muuseumi loomisel!

Kutsume linnakodanikke oma valduses olevatest haruldustest teada andma ja neid tutvustama uue, loodava käsitöölise muuseumi püsiekspositsioonis. Eelkõige on muuseum huvitatud 18. sajandist pärit käsitööesemetest.

Peatselt avatakse Raekoja plats 12, otse Raeapteegi akende all juba algselt käsitööliste majana tuntud hoones kohalikkukäsitöötraditsiooni kajastav muuseum. Senine Kultuuriväärtuste ameti maja, suurepäraselt säilinud ajaloolise interjööriga hoone muutub Tallinna Linnamuuseumi filiaalina üldsusele avatuks.

Ekspositsiooni kujundamist juhtiv Linnamuuseumi teadur-koguhoidja ja vanalinna seltsi liige Risto Paju tegi selle töö juures ettepaneku, et muuseumi kogu loomisel saaksid koostööd teha ka linnakodanikud ise. Nii võiks kasu olla mitmepoolne: oma vara eksponeerijad saaksid selle kohta lisateadmisi ja vajadusel ka asjatundliku restauraatori abi.

Kellel on kodus mõni 18. sajandist pärit ese, mida ta oleks nõus deponeerima Linnamuuseumile, võib võtta ühendust Risto Pajuga risto.paju@linnamuuseum.ee, kellele võiks saata ka pakutava eseme pildi.

Praeguseks on Linnamuuseum koos Jüri Kuuskemaa ja sisekujundaja Maile Grünbergiga alustanud ekspositsiooni kujundamist. 18. sajandi Tallinna elu kajastav käsitöölise muuseum on kavas avada juba tänavu, kusjuures keskaegsesse dornsesse kujundatavas magamisruumis eksponeeritakse ka Jüri Kuuskemaa enda kogusse kuuluvaid mööbliesemeid. Samasugust harukordset võimalust esitleda oma kogusse kuuluvaid esemeid otse vanalinna südames pakub Tallinna Linnamuuseum nüüd ka teistele linnakodanikele.

Koostööd kollektsionääridega kavandab Linnamuuseum edaspidi teha mitmes plaanis. Samasuunalise järje saab ka Vene 17 praegu avatud väike vitriininäitus tuntud kollektsionääri Jaanus Idla kogust.

Tallinna Mustpeade vennaskonnale kuulunud tool aastast 1753, Tallinna Linnamuuseumi mööblikogu.

Delfti fajanist taldrik 18. sajandist, Tallinna Linnamuuseumi keraamikakogu

Vitriininäitus “Rariteete Jaanus Idla kogust”

Tallinna Linnamuuseumis Vene tn 17 II korruse galeriis avatud väike vitriininäitus „Rariteete Jaanus Idla kogust“, milles leiab esitlemist tilluke valik antikvaari ja kollektsionääri Jaanus Idla rikkalikust kunstikogust.

Vitriinis on eksponeeritud tõelisi haruldusi alates Tallinnas 18. sajandil Carl Christian Ficki manufaktuuris valmistatud fajanssfiguurist „Istuv vene talupoeg“ kuni Nikolai Langebrauni töökojas maalitud „pärsia stiilis“ vaasi ning Tallinnas 1600. aastal valatud pronksuhmrini.

Avamisel tutvustab näituse koostaja, kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa eksponaate ka lähemalt.

Vitriininäitus on avatud 18. septembrini 2016.

Vaade vitriinile, esiplaanil Peeter I portselanfiguur 18. sajandist

Tallinna Linnamuuseumi uudiskiri „Laegas” jagab infot muuseumis toimuvast

Uudiskiri on hea infoallikas nii lapsevanemale, pedagoogile kui ka ajaloohuvilisele, pakkudes ülevaadet uuematest ja avatavatest näitustest ja ekspositsiooniuuendustest. Siin on tutvustatud 2016. aasta teema- ja elamuspäevi, haridusprogramme, ekskursioone, üritusi, antakse põgus ülevaade, mis Tallinna Linnamuuseumi alla koondunud tosinas muuseumis toimub.

Linnamuuseumi teadusdirektor Pia Ehasalu ja teadur-koguhoidja Ando Pajus tutvustavad „Laeka” lehekülgedel Tallinna rae privileegidelaeka maalinguid. Neist esiküljel olev linnamüüri kujutis on üks vanemaid ja ikoonilisemaid Tallinna vaateid.

Risto Paju, uue bastionikäikudes avatava raidkivimuuseumi kuraator tutvustab siinsete kiviraidurite peent tööd, mis hoidlatest väljatooduna moodustab omalaadse „Varemete linna”.

„Laekas” räägitakse lähemalt ka tänavustest näitustest: kevadel avatakse Vene 17 keskaegses kaupmehemajas relvanäitus „Ähvardav teras”, kuni suveni on fotomuuseumis võimalik näha Eesti esimesi naisfotograafe tutvustavat näitust „Varjust välja”, Kalamaja lastemuuseumi „Miiamilla” näitus „Paberist võlutud” räägib paberi lõputuist võimalustest.

Lae uudiskiri “Laegas” alla (59Mb ZIP)

Haridusprogrammide ühisvoldik tutvustab kõigi filiaalide programmeVoldikust saab info näidisprogrammide kohta, mis viiakse läbi muuseumi erinevates filiaalides.

Rohkem haridusprogrammide kirjeldusi leiab iga filiaali koduleheküljelt.

Haridusprogrammide voldiku saad alla laadida SIIT.

Uus haridusprogramm “Keskaja mängud”

Keskajal elanud lapsed ratsutasid puuhobustega, viskasid
nöörist rõngaid, lõid pada, mängisid „hane“ või „6 ruudu“
lauamängu ning tegid muud põnevat. Tänapäeva lapsed saavad
neid mänge ise proovida. Ilusa ilma korral mängitakse õues,vihma korral sees.
  • SOBIB: lapsed alates 5 eluaastast
  • KESTAB: 1-1.5 tundi
  • HIND: 4 eurot lapse kohta
  • PROGRAMMI TELLIMINE: haridus@linnamuuseum.ee või 6155184

Keraamika avahoidla

Vene 17 peahoone keldris saab tutvuda uut tüüpi ekspositsioonipinna – avatud keraamikahoidlaga. Tegemist on muuseumi tööruumiga, kus on hoiustatud Linnamuuseumi keraamikakogusse kuuluvad ligi 2000 portselan- ja fajansseset Eestist, Euroopast, aga ka Hiinast ja Jaapanist. Lisaks on ajutise näitusena eksponeeritud koobaltmaalingutega ahjukahlid ja Madalmaadest pärit keraamilised seinaplaadid.

Keraamika avahoidla on avatud teisipäevast  pühapäevani 10.30-17.30

Sissepääs muuseumipiletiga

Pane tähele! Keraamika avahoidlat mahub korraga külastama 12 inimest, sissepääs järjekorra alusel.

Ilmunud on raamat Tallinna väiketöökodade kristallist

Valminud on uus raamat – “Tallinna väiketöökodade kristall 1935 – 1940″.

Väljaanne tutvustab tallinnas 1930. aastate II poolel tegutsenud vähetuntud kristallilihvimise töökodasid, kus kaunistati enamasti välismaalt sissetoodud kristallitoorikuid välismaiste mustrite eeskujul.

Albumiosa annab ülevaate viie kristallilihvimise väiketöökoja tänaseks harulduseks muutunud toodangust kaubamärkidega “Geve Kristall”, “Ippe Kristall”, Briljant”, “Aare”, “Tinakristall A. Amos”

Eesti ja inglise keeles. Autor Urve Mankin, kujundaja Anne Järvpõld, fotograaf Jaan Künnap.

LINNAMUUSEUM.EE - KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD. ILMA LOATA KOPEERIMINE KEELATUD.