VÄLJAANDED

Tallinna Linnamuuseumi väljaanded kajastavad muuseumi kogumis-, teadus- ja haridustööd ning valminud näitusi.

Raamatud on müügil Tallinna Linnamuuseumi filiaaldies ja tellimisel, kui kirjutada aadressile . Sel juhul saadame  raamatud postiga ja lisandub postikulu.

Aja maitsed: Kalamaja kokaraamat

Tallinna Linnamuuseumi raamatusarja teine väljaanne „Kalamaja kokaraamat“ on jätk populaarsetele kokandusõhtutele ja mullusele retseptinäitusele ning avab piirkonna toidukultuuri ajalugu kohalike inimeste retseptide kaudu.

Kokaraamat algab etnoloog Anu Kannikese ajaloolise ülevaatega, mis avab kohaliku toidukultuuri ajalugu laiemalt ning on suurepärane sissejuhatus Kalamaja endiste ja praeguste elanike jagatud retseptidele. Enamik roogadest on üles pildistatud kodudes, millest mõni on endiselt Kalamajas, mõni aga kaugemal, kus need Kalamaja aegu meenutavad.
Loe lähemalt

„Teekond laste maailmaruumi. Väike tundetarkuse kogumik suurtele“

Lastemuuseum Miiamilla uus raamat „Teekond laste maailmaruumi. Väike tundetarkuse kogumik suurtele“ koondab väärt ekspertnõuandeid ja on kasulik lugemine igale täiskasvanule ka lastemuuseumi külastamata.

Miiamilla raamatLastemuuseum soovib muuta vanemluse lihtsamaks, mängulisemaks, tuua igapäevaellu sujuvust ja aidata luua lapsega mõlemat poolt austav ning tugev suhe. Selleks kutsuti appi vanemlusnõustajad, psühholoogid, psühhoterapeudid ja koolitajad, kes raamatukaante vahel annavad hulganisti praktilisi näpunäiteid.
Loe lähemalt

Kalamaja kogutud asjad

Kalamaja muuseumi sünnipäevaks ilmunud kogumik räägib kohalike esemete vahendusel Kalamaja, aga laiemalt ka kogu Tallinna ja Eesti ajaloost ning kiirelt muutunud linnakeskkonna aastakümnete tagusest eluolust.

Raamat pakub palju äratundmist vanemale põlvkonnale, ent nostalgiast vahest rohkemgi võib tähelepanelik vaataja piltide saatetekstidest välja lugeda infot omaaegsetest linnaoludest. Praeguses asjadeküllases ja virtuaalruumi kolinud maailmas võib olla juba keeruline seda aega mõista. Milleks kasutati pesulauda? Kuidas info ilma telefonita liikus? Mida tehti pesusine, lokiraudade ja sanitaarraamatuga? Neid ja teisi esemeid näeb nii pildil kui ka saab nende kohta üht-teist teada annetajate kommentaaridest. Raamat on sündinud Kalamaja kogukonnamuuseumi loomise protsessis.
Loe lähemalt

Aja maitsed: Peeter I kokaraamat

Ilmunud on esimene väljaanne Tallinna Linnamuuseumi uuest, ajaloolisi retsepte ja eri ajastute köögimaailma tutvustavast raamatusarjast.

Kuidas teha keedist arbuusi viljalihast? Kuidas leivakalja või kulebjaakat pardiga? Kuidas ehtsat vene kapsasuppi? 120 leheküljelisest raamatust leiab väga mitmekihilise ajaloolise taustaga põnevaid retsepte, aga samuti Kadrioru “vana palee” ehk Peeter I maja ning Kadrioru pargi kujunemise lühiloo.

Peeter I kokaraamat Tallinna Linnamuuseumi sarjast Aja maitsed on ilmunud paralleelselt Eesti, vene ja inglise keeles eraldi raamatuna koostöös Kadrioru restoraniga Mon Repos.
Loe lähemalt

Igapäevased kaaslased. Käekotid 1900–1950

Koos näitusega “Igapäevased kaaslased. Käekotid 1900–1950” (5.11.2022 – 31.12.2023) ilmus Tallinna Linnamuuseumilt trükis, mis tutvustab Eesti käekotidisaini ajalugu.

Näitus ja raamat käsikäes avavad käekottide väljanägemise ja kasutusviiside kujunemist Eestis läinud sajandi algupoolel. Albumi mõõtu väljaanne sisaldab 112 leheküljel rohkem kui 100 fotot näitusel välja pandud kottidest. Fotodele lisaks leiab raamatust näituse kuraatori, disaineri ja disainiuurija Jaana Päeva koostatud ajaloolise ülevaate kogu perioodist ja eraldi ka iga kümnendi tutvustuse.
Loe lähemalt

 

Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893–1942)

Fotomuuseumi uus mahukas album tutvustab Eesti 1930. aastate tippfotograaf Carl Sarapi fotopärandit.

Fotomuuseumi uus album ühest läinud sajandi suurema haardega piltnikust heidab uut valgust Carl Sarapi fotopärandile kui Eesti kultuurimälu olulisele kandjale.

Albumist leiab Carl Sarapi loomingu paremiku ja kõiki Eesti maakondi hõlmava pildivaliku Eesti maast ja inimestest enne 1940. aastat. Lisaks enam kui 300 fotole on albumis põhjalik uurimus fotograaf Carl Sarapist ja tema elukaaslasest Johanna Triefeldtist, koostajaks fotokogu hoidja Merilis Roosalu.

Loe lähemalt

 

Hariduskalender 2022/23

Tallinna Linnamuuseumi filiaalide ühine Hariduskalender 2022/2023 on hea abiline õpetajale muuseumihariduse ideede kasutamiseks. 

Hariduskalender on õpetajatele mõeldud tasuta väljaanne, millest leiab nii klassikalised muuseumitunnid kui ka ajarännakud ja veebitunnid. Kui muuseum on kaugel, siis siit saab idee, kuidas kutsuda muuseum omale külla. Hariduskalendrit jagab muuseum Haridusameti abiga kõigile Tallinna haridusasutustele ja seda võivad õpetajad saada ka Linnamuuseumist.

Loe lähemalt

 

Peeter Langovits. ½ sajandit”

Eesti pressifoto ja dokumentaalfotograafia grand old man Peeter Langovitsi teos “Peeter Langovits. ½ sajandit” koondab Eesti fotoloos olulise fotograafi loometööd, mis on ka põhjalikult dokumenteeritud.

Raamatu Peeter Langovits. ½ sajandit” eessõna kirjutas koostaja Tanel Verk. Ülejäänud tekstid pärinevad peategelase enda sulest. Need on minavormis mõtisklused, jutustused ja meenutused. Langovitsi tekstid on kirjutatud spetsiifiliselt just fotograafilisest perspektiivist, keskendudes fotograafi olulisematele projektidele, muutustele tema karjääris ja ajaloos. Raamatu kujundas Sandra Verk. 

Oluline on, et raamatu tekstid on paralleelselt eesti ja inglise keeles, mis teeb teose ligipääsetavamaks ja avab paremini Eesti fotoajalugu ka rahvusvahelisele fotopublikule. Raamatus on 340 lehekülge ja üle 500 foto, millest suur osa kuuluvad nüüdseks ka Fotomuuseumi põhikogusse.

Loe lähemalt

 

TALLINNA LINNAMUUSEUMI TOIMETISED 2

Tallinna Linnamuuseumi Toimetiste teine number on pühendatud Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusele “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”.

Väljaanne on ajendatud Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis 2021. aastal avatud näitusest „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“. Näitus on seni kõige ülevaatlikumaks sissevaateks linnaloomade rolli ja tähtsusesse Eesti ajaloos. Seetõttu otsustati pühendada muuseumi artiklikogumik seekord tervenisti samale teemaderingile, artiklid avavad erinevaid külgi looma ja inimese ajaloolisest kooseksisteerimisest linnaruumis. Artiklid jagunevad kolme teemagruppi, milleks on arheoloogia, ajalugu ja visuaalkultuur.
Loe lähemalt

130 fotograafi koostöös sündinud raamat “Isolatsioonidialoogid”

Raamat sündis tänu näitusele, mille eesmärk oli jäädvustada isolatsiooniaja ainulaadset kogemust ning kirjeldada eriolukorras tekkinud tundeid ja mõtteid. Kehtis autentsuse nõue, et uudset olukorda antaks võimalikult ehedalt edasi. Fotograafidel tuli pilte luua nüüd ja praegu, reaalsust dokumenteerides või lavastades, kuid oma varasemaid töid kasutamata. Sõnatud kahekõned panid fotograafe endast kaugemale vaatama, õppima samastumist ning analüüsima partneri mõtteid ja nägemusi, et siis omapoolse tundevisuaaliga vastata.

Loe lähemalt

 

STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat

 

Fotomuuseumi välja antud kogumik on esmakordne kokkuvõttev ja illustreeritud käsitlus Eestis 1964. aastal loodud fotokunstirühmitusest, sisaldades ajaloolist ja kunstiteaduslikku ülevaadet ning Fotogrupi STODOM autorite: Kalju Suure, Peeter Toominga, Tatjana Dobrovolskaja, Andrei Dobrovolski, Rein Marani, Boris Mäemetsa, Peep Puksi ja Tõnu Tormise loomingut.

Raamatus saab lähema ülevaate rühmituse tegevusest ja loomingust: siin näeb seniavaldamata töid ja tõelisi tähtteoseid. Fotokogu vanemkoguhoidja Tanel Verk on kirjutanud STODOMi faktoloogia, kunstiteadlane Elnara Taidre lahkab Nõukogude perioodi kunstimaailma STODOMi vaatepunktist. Kakskeelne raamat sisaldab arvukalt lisamaterjale, seletusi ja fotosid.
Loe lähemalt

 

Hariduskalender 2020/21

Tallinna Linnamuuseumi filiaalide ühine Hariduskalender 2020/2021 on hea abiline õpetajale muuseumihariduse ideede kasutamiseks. 

Hariduskalender on õpetajatele mõeldud tasuta väljaanne, millest leiab nii klassikalised muuseumitunnid kui ka ajarännakud ja veebitunnid. Kui muuseum on kaugel, siis siit saab idee, kuidas kutsuda muuseum omale külla. Hariduskalendrit jagab muuseum Haridusameti abiga kõigile Tallinna haridusasutustele ja seda võivad õpetajad saada ka Linnamuuseumist.

Loe lähemalt

PILDILE PÜÜTUD

“Pildile püütud. Sündmusfotod 1856–1990 Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi kogust.” Raamat Tallinna Linnamuuseumi Varamu sarjast sisaldab valikut 274 ajaloolisest fotost, mis kajastavad tallinlaste elu ja tänavapilti mõjutanud sündmusi.
Albumist leiab ülesvõtteid raudteeühenduse algusaegadest Revali ja Peterburi vahel, Peeter I mälestusmärgi avamisest 1910 ning mahavõtmisest 1922 Heinaturul ehk Vabaduse väljakul. Jäädvustusi on Eesti Vabariigi 1930. aastate plahvatuslikust ehitustegevusest, Teisest maailmasõjast ja selle hävitustööst,1980. aasta olümpiapalavikust ja taas sinimustvalge trikoloori ilmumisest Tallinnas. Sündmusfotosid saadavad lühikesed tutvustavad tekstid paralleelselt eesti ja inglise keeles.
Loe lähemalt

 

EESTI RAHVA RÕIVAD

Eesti rahva rõivad

Tallinna Linnamuuseumi ja kirjastuse Tänapäev koostöös valminud kinkeraamat 170 etnograafilise fotoga. Seitse enne 1940. aastat tegutsenud nimekat autorit on jäädvustanud Eesti inimesi.
Ühiste kaante vahel on Teise maailmasõja eelse Eesti nimekate fotograafide teosed, mis on sündinud soovist jäädvustada oma inimeste ja maa pärandkultuuri. Kõik piltnikud on olnud väga palju rohkem kui dokumenteerijad, olles pühendunud eesti rahvuskultuurile. Charles Borchardt, Reinhold Sachker, Otto Eduard Buhgan, Heinrich Tiidermann, Carl Oswald Bulla, Georg-Johannes Parikas, Peeter Parikas ja Carl Sarap on pildistanud meid, eestlasi, nii kunstilise väljakutsena kui ehk ka vastutustundest oma aja inimeste ja järgnevate põlvkondade ees.
Koostanud Anneli Jalava, kujundanud Andres Tali, toimetanud Mari Karlson.
Loe lähemalt

 

PUHAS VESI TALLINNA AJALOOS

Puhas vesi Tallinna ajaloos

Raamat põhineb 2018. aasta kevadel Kiek in de Kökis avatud näituse „Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu“ materjalidel.
Nagu näitus, nii ka lugu pakub ajalooliste piltide ja ajaloolaste jooniste vahendusel ülevaadet Tallinna veevarustuse varasemast ajaloost. Kasutatud on kunagise munitsipaalettevõtte Tallinna Vesi praeguseks kaotatud muuseumi arhiivimaterjale, mis on nüüd AS Tallinna Vesi valduses. Koostajaks arheoloog Villu Kadakas, kujundajaks Johanna-Mai ja Kaur Riismaa.
Loe lähemalt

TALLINNA LINNAMUUSEUMI TOIMETISED

Tallinna Linnamuuseumi toimetised_2019

Alates 2019. aastast ilmub Tallinna Linnamuuseumi artiklite kogumik uue nime, näo ja sisuga.
Toimetiste esinumber on temaatiliselt mitmekesine ja sisaldab kaheksat mahukat artiklit üsna erinevatelt aladelt, alates arheoloogiast kuni Peeter I maja ajalooni. Võrreldes teiste Tallinna ajalugu käsitlevate artiklikogumikega on märkimisväärne artiklite läbivas värvitrükis illustratiivne materjal, mis võimaldab käsitleda paremini kunstiajaloo teemasid. Kogumik on huvipakkuv nii ajaloolastele kui ka laiemale Tallinna ajaloost huvitatud lugejaskonnale.
Koostaja ja toimetaja: Pia Ehasalu, kujundus ja küljendus Anne Järvpõld.
Loe lähemalt

 

DANNEBROG 800

Tallinn tähistas 2019. aastal 800 aasta möödumist linna esmamainimisest ja Lyndanise lahingust, millega seostatakse taanlaste rahvuslipu – Dannebrogi sündi. Trükises meenutatakse põnevate artiklite ja kõneka pildimaterjali toel vanu legende ja antakse ülevaade Taani ja Eesti suhetest tänapäeval. Tekstid Ivar Leimus, Thomas Lyngby, Ain Mäesalu, Per Seesko, Mette Skougaard, Tartu Ülikool (Helen Liiver, Mari-Liis Schmidt ja Maarja-Helen Tamm) ja Eesti Instituut.
Kujundus ja illustratsioonid: Moonika Maidre
Trükis on valminud koostöös Tallinna Linnamuuseumi ja Taani Ajaloo Muuseumiga Frederiksborgis.
Loe lähemalt

 

“LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan”

Tallinna Linnamuuseumi sarja TALLINNA VARAMU esimene raamat
Anne Ruussaar LANGEBRAUN. OMA JA VÕÕRAS. Nikolai Langebrauni portselan
Raamatu autor, Eesti Ajaloomuuseumi teadur, kunstiteadlane Anne Ruussaar tutvustab Nikolai Langebrauni Portselani Dekoreerimise Tööstuse ajalugu ja toodangut kogu vormi ja dekoori lummavas mitmekesisuses. Mahukas kataloogiosa annab ülevaate nii laiatarbekaubana dekoreeritud arginõudest, alates kitšimaigulistest trükipiltidega taldrikutest ja suvituslinnade suveniirtassidest, kuni professionaalsete kunstnike poolt käsitsmaalitehnikas rahvusornamendiga kaunistatud serviisideni.
Loe lähemalt

 

 

KESKAEGSEST KAUPMEHEMAJAST MUUSEUMIKS. TALLINNA LINNAMUUSEUM 80
Tallinna Linnamuuseumi juubeliraamat „Keskaegsest kaupmehemajast muuseumiks. Tallinna Linnamuuseum 80“.

Tallinna Linnamuuseumi juubeliraamat „Keskaegsest kaupmehemajast muuseumiks. Tallinna Linnamuuseum 80“ valiti 2017. aasta 25 kaunima raamatu sekka.Muuseumile ja tema kogudele ning neile juba 50 aastat koduks olnud Vene tn 17 keskaegsele kaupmehemajale, selle ehitusloole ja elanikele pühendatud raamat koondab 25 autori valdavalt seni avaldamata käsitlusi. Koostaja: Pia Ehasalu
Kujundaja: Angelika Schneider. 430 lk.
Loe lähemalt

 

TALLINNA VÄIKETÖÖKODADE KRISTALL 1935–1940

Tallinna väiketöökodade kristall 1935-1940Väljaanne tutvustab tallinnas 1930. aastate II poolel tegutsenud vähetuntud kristallilihvimise töökodasid. Üheaegselt Johannes Lorupi klaasivabrikuga tegutses Tallinnas terve rida kristallilihvimise väiketöökodasid, kus kaunistati enamasti välismaalt sisse toodud kristallitoorikuid välismaiste mustrite eeskujul. Mõnes töökojas tegutses lühiajaliselt ka oma kavandajaid, kes püüdsid võõraste kaunistuste vahele põimida eestipäraseid motiive. Nendest ettevõtetest kasvas välja Eesti oma lihvijate kaader. Mitmed lihvimistöökodades väljaõppinud oskustöölised – kristallilihvimise spetsialistid  ja ka kunstnik-kavandaja Agnes Ney siirdusid eri aegadel Johannes Lorupi klaasivabrikusse, andes oma panuse ka selle ettevõtte heasse käekäiku.
Albumiosa annab ülevaate viie väiketöökoja tänaseks harulduseks muutunud toodangust kaubamärkidega “Geve Kristall”, “Ippe Kristall”, Briljant”, “Aare”, “Tinakristall A. Amos”.
Eesti ja inglise keeles. Autor Urve Mankin, kujundaja Anne Järvpõld, fotograaf Jaan Künnap.

 

TALLINNA RAE PILTVAIBAD

Raevaibad. Tallinna Linnamuuseum_2004Tallinna rae piltvaibad on aastal 1547 Tallinna raekojale kootud seina- ja pingivaibad.

Looduslike tekstiilivärvidega villavaibad on valmistatud Madalmaades Enghieni linnas ja kujutavad Piibliainelisi kuningas Saalomoni loo motiive. Tellija tunnusena on vaipadesse kootud kolm Tallinna vappi. Alates 1937. aastast kuuluvad vaibad Tallinna Linnamuuseumi varade hulka, Raekoja kodanikesaalis eksponeeritakse aastal 2004 Tallinna raekoja 600. juubeliks Inglismaal, Oxfordis firma Hines of Oxford poolt valmistatud koopiat.
Koostaja: Urve Mankin, kujundaja: Anne Järvpõld. Tallinna Linnamuuseum 2004.

 

Aastaraamat_2010TALLINNA LINNAMUUSEUMI AASTARAAMATUD

Tallinna Linnamuuseumi aastaraamatud ilmusid alates aastast 1992 kuni 2012.
Aastaraamatute üksiknumbreid võib saada Linnamuuseumist Vene 17.

 

 

TALLINNA LINNAMUUSEUMI E-VÄLJAANDED

PUITMAHUTID
Tallinna Linnamuuseumi konservaator Jaan Märss on koostanud põhjaliku ülevaate ajaloolistest puidust mahutitest ja nende arenguloo kiviajast tänapäevani.

 

LUKUD JA SULGURID
Tallinna Linnamuuseumi konservaator Jaan Märss on koostanud põhjaliku ülevaate ajaloolistest lukkudest ja sulguritest.

 

TALLINN 800
Infovihik eesti ja inglise keeles valmis ja Tallinna Linnamuuseumi ja Kadrioru Kunstimuuseumi näituste ühistöös.

 

HARIDUSINFO

Muuseum on iga aasta andnud ülevaate muuseumis tehtavast haridustööst ja filiaalide muuseumitundide lühikirjeldused.