Muuseumist

Tallinna rahvaste muuseumi näitused räägivad Tallinnas elavate eri rahvuste pärandist ja panusest meie kultuuriruumi.

Muuseum asub Tallinna vanalinnas, kunagiste omanike järgi Nottbecki majaks kutsutud keskaegses hoones Pikk 29A, mis on Eesti kultuuriloos teatud kui Ants Laikmaa ateljee-kooli esimene asukoht 1903. a.

Таллиннский русский музей на улице Пикк

 

MISSIOON

Tallinna rahvaste muuseum loob ja hoiab eri rahvuste ühist kultuuriruumi, vahendades ning väärtustades kohaliku ajaloolise pärandi ja nüüdisaegse kultuuri rahvuslikku mitmekesisust.

 

VISIOON

Näituste ja tegevuste programm valmib muuseumi ning rahvusvähemuste, huvipõhiste kogukondade ja nende esindajate koosloome käigus.

 

VÄÄRTUSED

1. AVATUS ja DIALOOG

Muuseum on avatud eri rahvuste identiteetide paljususe mõtestamiseks dialoogi, arutelu ja eneseväljenduse kaudu, mis maandavad rahvuslikkuse põhjal tekkivaid pingeid ning aitavad kaasa üksteise mõistmisele ja aktsepteerimisele.

 

2. KOOSLOOME ja KOOSTÖÖ

Muuseum kannab kultuuride vahendaja rolli, kaasates oma programmi kavandamisse ja elluviimisse venekeelseid huvipõhiseid ja rahvusvähemuste kogukondi ning nende esindajaid, luues seeläbi laia koostöövõrgustiku. Koostöövõrgustik võimaldab muuseumi väikesel, kuid pühendunud toimkonnal olla võrdväärne ja kompetentne partner linnale ja teistele organisatsioonidele muuseumi pädevuses olevate uute ettevõtmiste algatamisel, ühiste kultuuriürituste korraldamisel ja ühiskondlike aktsioonide käivitamisel (üleskutsed, küsitlused, teavitused). 

 

3. MITMEKESISUS ja ENESEVÄLJENDAMINE

Muuseum loob ja hoiab turvalist ühist kultuuriruumi, vahendades erinevaid arusaamisi ja vaatepunkte ning väärtustades kohaliku ajaloolise pärandi ja nüüdisaegse kultuuri rahvuslikku mitmekesisust. Turvatunne annab eneseväljendamise julgust.

 

4. EMPAATIA ja VASTUTUS

Kultuuri vahendajana võtab muuseum vastutuse luua turvalist ja mõistvat dialoogide pidamise keskkonda. Tundlik rahvuslikkuse teema ning ajaloo käsitlus erinevatest vaatevinklitest vajab lisaks võrdväärse dialoogi loomise oskusele mõistmist ja empaatilist suhtumist partnerisse ning oskust vahendajana edastada sõnumit koos vajaliku kontekstiga. 

     

Tallinna rahvaste muuseumi tegevussuunad

  • Vabatahtlike koolitamine ja kaasamine kultuurivahendamise korraldamisse.
  • Kodulinna ajalugu ja eri kultuure käsitlevate loengute, ekskursioonide, kohtumiste, töötubade, konkursside korraldamine koos koostööpartneritega (Tallinna Keskraamatukogu, Vene Teater, kohalikud giidid, huvigruppide ja rahvusvähemuste esindajad, tudengite ja töötukassa praktikandid jt.)
  • Koostöö koolide ja keeltekoolidega: klassikalised õppekavaga seotud muuseumitunnid näitustel ja linnaruumis, keeleõpe ja kultuuri tutvustavad tunnid, keelekümblustunnid.
  • Koosloome näitused: eri kultuuridega seotud näitused, mille teemasid pakuvad välja ja kureerivad kogukondade või huvigruppide esindajad.
  • Siseturism ja firmaüritused: paindlik muuseumi ja linna külastusprogramm, koostöö turismifirmade ja giididega, ruumirendi võimalus.